БРИЖИТ КАКО СНЕЖНА КРАЛИЦА ВО ШВЕДСКИОТ ДВОР: Блеска во елегантен фустан во боја на мраз кој е совршен спој на класика и гламур

Француската претседателска двојка Емануел и Брижит Макрон пристигна во официјална посета на Шведска, а веќе присуствуваа на гламурозна вечера во Кралската палата во Стокхолм, каде што беа гости на шведскиот крал Карл Густав XV и неговата сопруга – кралицата. Силвија. На празничниот банкет присуствуваа и нивните деца – принцезата Викторија, престолонаследник и принцот Карл Филип, а двајцата ги донесоа своите партнери. Сите тие се појавија во свечени изданија и со кралски обележја како круни и панделки, како што налага приликата.

Сепак, првата дама на Франција успеа да се истакне во морето на кралскиот раскош, избирајќи ја препознатливата француска едноставност и софистицираност.

Брижит Макрон избра долга, елегантна тоалета во боја на мраз, обложена со гламурозни детали. Овој фустан го красеше едноставен, правилен крој и шлиц од страна, како и карактеристична руска јака која одлично и прилегаше на славната 70-годишна жена.

Во креацијата е додаден појас за струк за визуелно да придонесе за поубава силуета, а изработен е од светки, златни светки, кои исто така се украсени со интересен вез во горниот дел и пределот на јаката. Г-ѓа Макрон заокружи сè со црни салонки и сребрена чанта .

Иако Брижит не е љубител на накит, овој пат реши да ја искористи моќта на аксесоарите, па додаде многу убави обетки, како и нараквица со сафири, рачен часовник и многу прстени.

Таа секако изгледаше многу одмерено и префинето, иако тој глам-печат не му недостигаше ниту на ова официјално издание.