ВАГНЕР ‘ВОСКРЕСНУВА’ – Владимир Путин најде наследник на озлогласениот Евгениј Пригожин: “Знаете за што се работи, знаете како се прави тоа…“

Во петокот Кремљ објави видео на кое може да се види како претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, му издава наредби на поранешниот командант на платеничката група Вагнер, наводниот наследник на покојниот поранешен лидер на Вагнер, Евгениј Пригожин, објави Newsweek.

Во четвртокот навечер Владимир Путин се сретна со Андреј Трошев и со заменик-министерот за одбрана на РусијаЈунусбек Евкуров. Во петокот Кремљ ја информираше јавноста за средбата и објави кратко видео и неколку фотографии за да ги поткрепи своите тврдења, а снимката можете да ја погледнете ОВДЕ.

Вагнер го отпушти Андреј Трошев, чие борбено име е „Сиједи“, во јули, непосредно по неуспешниот обид за државен удар на Евгениј Пригожин на 24. јуни.

Евгениј Пригожин загина кога авионот во кој тој, неколку негови пријатели и коосновачот на ВагнерДмитриј Уткин, се урна на 23. август во близина на селото Куженкино во областа Твер во северна Русија.

Неколку дена по убиството на Евгениј Пригожин, проруските канали на социјалната мрежа Телеграм дојдоа до документ што наводно го објавила Федералната служба за безбедност на Руската Федерација, во кој пишува дека Андреј Трошев го известил Кремљ каков план и намера има за групата Вагнер.

Newsweek објави дека Министерството за одбрана на Русија очигледно го апсорбирало Вагнер. Дел од руските медиуми напишаа дека Владимир Путин на 29. јуни рекол дека Андреј Трошев ќе командува со платениците кои потпишале договори со Министерството за одбрана на Русија по смртта на Евгениј Пригожин.

Во петокот Кремљ не соопшти каква е позицијата на Андреј Трошев, но портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков подоцна потврди дека тој станал функционер на Министерството за одбрана на Русија.

На средбата Владимир Путин му рекол на Андреј Трошев дека сака да разговара за прашања поврзани со социјалната политика. Рускиот претседател додал дека тој и Андреј Трошев разговарале за воените единици составени од доброволци кои ќе извршуваат различни борбени задачи во Украина.

Вие сте дел од таква единица повеќе од една година“, рекол Владимир Путин и додал: „Знаете за што се работи, знаете како се прави тоа, знаете кои проблеми мора да се решат за да се извршуваат акциите без проблеми“. 

На видеото кое го објави Кремљ не можеше да се слушне реакцијата на Андреј Трошев на зборовите на Владимир Путин.

Вие одржувате односи со вашите соборци и сега ќе продолжите да ги извршувате овие борбени задачи“, рекол Владимир Путин.

Андреј Трошев бил присутен на средбата меѓу членовите на Вагнер и Владимир Путин што се одржала по неуспешниот обид за државен удар на Евгениј Пригожин.