ВАЖНО Е ДА СЕ ЗНАЕ- САРДИНИТЕ СЕ ЗДРАВИ, НО ЕВЕ КОЈ НЕ ТРЕБА ДА ГИ ЈАДЕ: Луѓето со овие 3 болести треба многу да ги избегнуваат поради ова

0

Нутриционистите нагласуваат колку сардините се корисни за здравјето и дека би било добро да ги имате на трпеза барем два пати неделно.

Сардините се полни со важни хранливи материи, што ги рангира на прво место кога станува збор за исхраната, според „Американската асоцијација за срце и кардиоваскуларни болести“, како што објави Вебмед .

риба, сардини

Поради високата содржина на омега-3 масни киселини, протеини, витамин Б12 и селен, сардините се многу моќни чувари на здравјето. Доколку се консумираат редовно, можат да придонесат за подобрување на целиот организам.

Една порција сардина од околу 75 грама содржи

– 191 калории – 22,7 грама протеини – 10,5 грама маснотии – 8,2 микрограми витамин Б12 – 48,5 микрограми селен – 250 единици витамин Д – 451 милиграми фосфор – 351 милиграми 8 милиграми калциум -4 мг. железо – 365 милиграми калиум – 35,9 милиграми магнезиум – 0,2 милиграми бакар – 1,9 милиграми витамин Е – 0,2 милиграми витамин Б6 – 1,2 милиграми цинк

Позитивни ефекти врз здравјето

Тие се богати со Омега 3 масни киселини

Сардините се еден од најдобрите природни извори на есенцијални омега-3 масни киселини во светот. Содржат и EPA и DHA, два вида есенцијални масни киселини кои телото ги користи за намалување на воспалението, што резултира со подобрување на здравјето, подобра функција на мозокот и помал ризик од хронични болести, пишува Nportal.

Истражувањата покажуваат дека јадењето храна како сардина која е богата со омега-3 масни киселини може да помогне во лекувањето на нарушувања на расположението како депресија и анксиозност.

Кој не треба да ги јаде

Сепак, покрај многуте здравствени придобивки, сардините во свежа или конзервирана форма не се вид риба што се препорачува за сите луѓе. Пациентите кои страдаат од висок крвен притисок, гихт, камења во бубрезите треба да избегнуваат конзумирање.

Особено конзервираните сардини содржат големи количини натриум, што не се препорачува за лица со висок крвен притисок.

Висок притисок

Сардините се богати со натриум. Една лименка обезбедува околу една третина од вашата дневна вредност, па ако имате висок крвен притисок треба да го ограничите внесот на натриум бидејќи привлекува вода и ја зголемува количината на крв во телото.

Ако сакате да ја намалите количината на сол, сепак можете да уживате во сардини со намалување на големината на порцијата на половина.

Гихт

Најдобрата диета за гихт е онаа која содржи малку пурини, хемикалија која се разградува во урична киселина.

Кога имате гихт, урична киселина во вашето тело кристализира во зглобовите, предизвикувајќи болки во зглобовите. Масните риби како сардини и аншоа се богати со пурини, па ако имате гихт, треба да најдете други начини да ги добиете придобивките од јадењето риба. Можете да пиете додатоци од рибино масло или да јадете треска.

сардини

Камен во бубрегот

Истата урична киселина која предизвикува гихт може да доведе и до камења во бубрезите.

Бидејќи сардините содржат пурини, кои се разградуваат во урична киселина, тие не се добар избор за оние кои се изложени на ризик од камења во бубрезите. Високата содржина на натриум во сардините може да го зголеми и калциумот во урината, уште еден фактор на ризик за камења во бубрезите.