Вака Хутите го запленија бродот со Бугари: Погледнете ја рацијата на командоси, влетаа со 2 хеликоптери, а потоа го вперија оружјето кон екипажот (ВИДЕО)

0

Јеменските бунтовници Хути киднапираа товарен брод во Црвеното Море и зедоа како заложници дваесет членови на екипажот!

На видеото од киднапирањето се гледа како командоси слетуваат на бродот со два хеликоптери, по што го заробиле екипажот во кој имало Бугари, Филипинци, Мексиканци и Украинци. Се верува дека капетанот на бродот е од Бугарија. Хрватските медиуми јавија дека се проверуваат информациите дали во авионот имало Хрвати.

Се гледа и дека и наредиле на екипажот да клекне додека барале од капетанот да ги изгаси моторите. Бродот на крајот бил однесен во непознат правец додека судбината на екипажот сè уште не е позната.

Хутите рекоа дека го киднапирале бродот поради неговите врски со Израел и го зеле како заложник екипажот. Групата предупреди дека ќе продолжи да напаѓа бродови во меѓународни води поврзани со или во сопственост на Израелците до крајот на израелската војна во Газа.

– Секој брод што му припаѓа на непријателот ќе стане легитимна цел – најавија Хутите.

Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги обвини Хутите за нападот врз Галакси Лидер под знамето на Бахамите, за кој се вели дека е поврзан со израелски милијардер. Беше кажано дека во авионот имало 25 членови на екипажот од различни националности, но дека меѓу нив немало Израелци.

Израелските власти изјавија дека бродот е во сопственост на британска компанија, но официјалните податоци го поврзуваат бродот со компанија во сопственост на еден од најбогатите Израелци, Абрахам Унгар. Бизнисменот за АП изјави дека знаел за инцидентот, но не можел да коментира бидејќи чекал детали. Брод поврзан со неговата компанија веќе беше нападнат во Оманскиот залив во 2021 година. Израелските медиуми тогаш го обвинија Иран.

Двајца американски претставници од одбраната потврдија дека Хутите го заробиле бродот во Црвеното Море откако скокнале од хеликоптер. Британската војска верува дека киднапирањето се случило на околу 150 километри од брегот на јеменскиот пристанишен град Ходеида во близина на брегот на Еритреја.

Црвеното Море, кое се протега од египетскиот Суецки канал до тесниот теснец Баб Ел Мандеб, кој го дели Арапскиот Полуостров од Африка, останува клучна трговска рута за глобален транспорт и снабдување со енергија. Поради ова, американската морнарица стационираше повеќе бродови на море од почетокот на војната меѓу Израел и Хамас на 7 октомври.