ВАШИНГТОН И ТЕЛ АВИВ НА “ЖЕШКА“ ЛИНИЈА – Откриено што Џо Бајден го прашал Бенјамин Нетанјаху

Претседателот на САД, Џо Бајден, го повикал премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, да се согласи на тридневна пауза во борбите за да се овозможи напредок во ослободувањето на некои заложници кои ги држеше Хамас. Ова се вели во извештајот на Axios, кој се цитира двајца американски и израелски официјални лица.

Џо Бајден и Бенјамин Нетанјаху разговараа телефонски во понеделникот. Белата куќа соопшти дека двајцата лидери разговарале за можноста за „тактички паузи“.

Бенјамин Нетанјаху и Џо Бајден

Цитирајќи американски официјален претставник, Axios објави дека според предлогот за кој разговараат САД, Израел и Катар, Хамас ќе ослободи 10 до 15 заложници. Тридневната пауза, исто така, ќе биде искористена за да се потврди идентитетот на сите заложници и да се достави список со имиња на луѓето што се држат во заробеништво, пренесува угледниот весник The Guardian.

За време на разговорот во понеделникот, Бенјамин Нетанјаху му рекол на Џо Бајден дека не верува во намерите на Хамас и дека не верува дека тие се подготвени да се согласат на договор за заложници, потврдиле двајца американски и израелски официјални лица.

Бенјамин Нетанјаху додал дека Израел може да ја загуби сегашната меѓународна поддршка што ја има за операцијата доколку борбите престанат три дена, кажале официјални лица.

Најмалку 240 луѓе биле киднапирани за време на нападот на Хамас врз Израел на 7. октомври, според израелските власти. Хамас досега ослободи две Израелки и две Американки, мајка и ќерка.