ВИДЕО | Владимир Путин се смрзна кога го прашаа за ‘железниот генерал на Украина’, а снимката и неговата реакција се шират како молња на Интернет: “Можеби грешам, но…“

Зборовите понекогаш не доаѓаат лесно“ – ова се вели во стариот хит на С. Дејвид од 1982 година кој беше парафразиран од корисниците на социјалните мрежи откако новото видео на Владимир Путин стана вирално.

На видеото можете да видите како жестоката реторика на рускиот претседател против Киев изостана барем на неколку моменти кога беше прашан за Валериј Залужни, врховниот командант на украинските вооружени сили.

Руските медиуми минатиот месец објавија дека Валериј Залужни бил повреден во ракетен напад во близина на Херсон, иако официјален Киев тоа го негираше.

Затоа, за време на дискусијата во неделата, рускиот воен дописник Александар Сладков го праша Владимир Путин дали знае каде се наоѓа човекот кој ги води операциите против руската Армија.

Но, во тој момент, типичниот самоуверен тон на Владимир Путин го снема, а рускиот претседател незгодно одговори: „Каде е тој, Залужни ?“, и погледна настрана како да бара одговор од колегата што седеше до него.

Тогаш на Владимир Путин му беше кажано дека на социјалната мрежа Телеграм тој има канал за украинскиот командант, на што Владимир Путин тивко одговори: „Знам, мислам дека знам каде е“.

Прашајте го каде е. За тоа треба да се префрлите на странски јазик. Мислам дека е во странство“, рекол Владимир Путин и додал – „но можеби грешам“.

Од понеделник наутро, снимката, која беше објавена од украинскиот советник за внатрешни работи Антон Герашченко, имаше повеќе од 520.000 прегледи. „Владимир Путин почна да пелтечи кога е во прашање Залужни“, напиша Антон Герашченко, додавајќи – „дали тоа беше случајност“.

Руската државна медиумска агенција ТАСС објави за интеракцијата, но зазеде поинаков агол, насловувајќи ја приказната како – „Владимир Путин сугерира дека Залужни може да биде надвор од Украина“.

Написот на ТАСС објави дека Валериј Залужни, кој бил постојано присутен во украинските медиуми, не се појавувал во јавноста подолг период. Тој го пропушти состанокот на одборот на НАТО на 10. мај за време на двонеделното отсуство минатиот месец, иако повторно беше виден во медиумите на 25. мај.

ТАСС, исто така, објави дека првиот човек на руската надворешна разузнавачка служба, Сергеј Наришкин, им рекол на новинарите дека Москва има информации за состојбата на Валериј Залужни, но нема да открие ништо повеќе.

Валериј Залужни е клучна фигура во контраофанзивата на Украина, за која Институтот за проучување на војната (ISW) соопшти дека е во тек во неделата во најмалку четири сектори на фронтот.