ВИДЕО | “ВО МОСКВА ЦЕЛОСЕН МОЛК!“ – Украинците се пофалија и објавија снимка: “Утрово нашите сили им зададоа многу значаен удар на Русите. Силно одекна!“

Украинските сили уништија „значајно“ складиште за муниција во близина на окупираниот пристанишен град Хеническ во јужниот регион Херсон, соопшти во неделата Серхи Брачук, портпарол на воената администрација на Одеса.

Нашите вооружени сили зададоа добар удар наутро – и тоа многу силен – во селото Рикове, во областа Хеническ, во привремено окупираната територија на регионот Херсон“, вели тој во утринската видео порака во неделата и нагласува: „Таму имаше многу значајно складиште за муниција“.

Медиумската агенција Reuters не може независно да ја потврди информацијата. Нема моментален коментар од Русија за наводниот напад.

Украинските медиуми објавија видео снимки на кои се гледа како огромен облак од чад се издигнува далеку на хоризонтот со звуци на експлозии.

Селото Рикове е на околу 20 километри од Хеническ, пристанишен град на Азовското Море во јужна Украина, кој е окупиран уште од првите денови на руската инвазија на Украина во февруари 2022 година.