ВИДЕО | Драматична снимка од Италија го опколи светот: Беспомошна мајка со бебе во рацете стои заглавена во поплавите – погледнете го херојството на овој човек кој се избори со водата и ги спаси!

0

Ситуацијата во поплавените делови на Италија се уште е драматична, особено во регионот Емилија Ромања, каде што голем бран поплави ја погоди Цезена, откако реката Савио се излеа и ги поплави улиците.

Многу луѓе се качија на покривите и повисоките делови од куќите, но некои останаа заглавени во нивните влезови. Меѓу нив, како што пренесува британскиот весник The Telegraph, е и мајка со мало девојче, која повикала помош бидејќи не можела да излезе од влезот бидејќи водата во тој дел од улицата била висока над еден метар.

Некои луѓе скокнале во водата и успеале да се спасат, како што може да се види на видеата од социјалните мрежи. Водата им била до половината, а на некои и повисоко. Кога соседите здогледале беспомошна жена со дете како вика за помош, се втурнале низ водата, а некои дури и ја препливале улицата за да укажат на помош.

Тие стигнале до жената, а еден маж го зел бебето од прегратките на жената и го ставил на рамениците. Неговата мајка го следела. Во тој момент водата им била речиси до рамениците. Бебето било донесено на безбедно, а луѓето и помогнале на исплашената жена да се пробие низ водата.

Според последните извештаи, најмалку три лица го загубиле животот, а илјадници се евакуирани од своите домови по разорните поплави што го погодија северниот дел на италијанскиот регион Емилија Ромања, соопштија денеска властите, предупредувајќи дека ситуацијата може да се влоши.