Видео | Иако е тотално надвор од мода, оваа торта заслужува да остане запаметена. Ова е рецептот

0

ПИРАМИДА со цреши е торта од деведесетите која ја заборавивме, но понекогаш копнееме по стари креации. 

Состојки

Состојките за овој десерт се лиснато тесто, вишни од компот (може да користите и свежи), млеко, жолчки, прашок или згуснувач за пудинг од ванила, шеќер, путер и слатка павлака.

Подготовка

Првата фаза на подготовка е печење ролати од лиснато тесто кои се полнат со исцедени вишни од компотот. Потоа кремот се вари и помеѓу секоја ролна се редат пирамида од кифлички и крем. На крај се прекрива со изматена слатка павлака и толку.

Навистина, иако звучи едноставно, треба да вложите малку време и труд, но доколку сте вредни, целиот рецепт со точни количини состојки и деталните чекори на подготовка во видеото :