(ВИДЕО) ИЗГУБИЈА НАЈМАЛКУ 100 ТЕНКОВИ ВО ЕДНА БИТКА – Руските сили ја направија истата грешка: Им направија заседа

0

Руските сили изгубија голема тенковска битка за градот Вуледар во регионот на Доњецк, откако налетаа на серија заседи на украинската армија.

Слично се случи и на почетокот на нападот минатата година, кога Украинците нападнаа од заседа и уништија голем конвој тенкови што се движеше кон Киев.

Во долготрајна битка, двете страни испратија тенкови кои татнеа по земјените патишта и маневрираа околу дрворедите. Русите туркаа напред во колони, а Украинците, заземајќи одбранбени позиции, пукаа од далечина или од заседа штом руските тенкови се појавија пред нивниот нишан“, пишува Њујорк Тајмс.

„Кога се заврши, Русија не само што не успеа да го заземе Вуледар, туку ја направи истата грешка што ја чинеше Москва стотици тенкови на почетокот на војната: тенковите конвои беа нападнати од заседа.“

Според Њујорк Тајмс, снимките од украински беспилотни летала покажуваат дека земјоделските полиња околу Вуледар сега се преполни со уништени тенкови, погодени од артилерија или разнесени противтенковски проектили.

Украинската страна тврди дека Русија само во оваа битка изгубила најмалку 130 тенкови и оклопни транспортери.

Украинските власти велат дека ова била „најголемата тенковска битка во војната досега и тежок удар за Русите“.

Написот, исто така, сугерира дека недостатокот на експертиза придонел за поразот од толку големи размери, заедно со фактот дека повеќето професионални руски воени лица веќе биле некомпетентни.