(ВИДЕО) КАЊЕ ВЕСТ НАПАДНАЛ ЖЕНА И СЕГА Е ПОД ИСТРАГА: Го снимала на телефон, тој и рекол да престане, а потоа се излезе од контрола!

Раперот Кање Вест е под истрага за инцидентот кој вчера го предизвика на улица додека го снимала жена .

Портпаролот на канцеларијата на шерифот на округот Вентура потврди, како што објави US Magazine, дека Кање Вест е под истрага за отежнати обвиненија за напад. Наводно, властите добиле видео на кое се гледа дека Вест бил вмешан во расправија со жена и изгледал како да и го грабнал мобилниот телефон од рака.

Така е виден како раперот со автомобил и приоѓа на жената додека биле на семафор. Излезе од автомобилот за да разговара со неа. Таа го држеше телефонот, снимајќи го Вест одблиску додека тој бараше: „Стоп за камерите“.

Жената рече: „Знам, но Кање, ти си славна личност“, но пред да ја заврши реченицата, Вест и го грабна телефонот од раце и го фрли на патот.

Кање потоа се вратил во своето возило, каде што го чекала неговата сопруга (иако ова се уште е шпекулација бидејќи немаше официјална потврда) Бјанка Ценсори. Вест замина пред да дојде полицијата, а се очекува дополнителна истрага, објасни портпаролката.

Инцидентот се случил во Таузенд Оукс, Калифорнија, во близина на објектот каде најстарата ќерка на Кање, Норт, требало да игра кошаркарски натпревар. Ким Кардашијан се појави со нивниот син Сент и Тристан Томпсон.