ВИДЕО | Огромни пожари во Канада се спојуваат, повеќе од илјада горат. „Доаѓаат тешки денови“

0

Шумските пожари во западната канадска провинција Британска Колумбија се интензивираа вчера, удвојувајќи го бројот на луѓе под наредба за евакуација на 35.000 од претходниот ден, а властите предупредуваат на тешки денови.

Покраината прогласи вонредна состојба во петокот за да добие привремени овластувања за справување со ризиците од шумски пожари. Шумските пожари беснеат надвор од контрола во внатрешноста на Британска Колумбија, делумно затворајќи делови од клучната транзитна рута помеѓу брегот на Тихиот Океан и остатокот од западна Канада и уништија бројни имоти. 

„Сегашната ситуација е мрачна“, изјави вчера за новинарите провинцискиот премиер Даниел Еби, велејќи дека околу 35.000 луѓе се под наредба за евакуација и дополнителни 30.000 под предупредување за евакуација.

Два големи пожари во регионот Шусвап се споија во текот на ноќта, уништувајќи блокови од домови и згради. На југ, патувањето до крајбрежниот град Келоун е забрането, а чадот од блиските пожари се надвива над езерото Оканаган.

Стотици километри на север, во друга провинција, огромен пожар продолжува да се шири кон градот Јелоунајф. Официјалниот рок за евакуација на градот – главниот град на северозападните територии на Канада – истече во петокот. Локален функционер подоцна истиот ден изјави дека речиси сите жители заминале, било со автомобил или со авион.

„Сè уште сме во критично суви услови и сè уште не очекуваат тешки денови“

Еби рече дека на провинцијата ѝ е очајна потреба од засолниште за евакуираните и пожарникарите и нареди забрана за несуштински патувања за да се овозможи повеќе привремено сместување.

Во текот на изминатите неколку дена, Британска Колумбија беше зафатена од силни ветрови и суви молњи, бидејќи студената воздушна маса е во интеракција со топлиот воздух што се создава во текот на летото. Ова ги засили постоечките шумски пожари и запали нови.

„Сè уште сме во критично суви услови и сè уште очекуваме тешки денови“, рече заменик-началникот на противпожарната служба Џерад Шредер.