ВИДЕО: ПОРАНЕШНИОТ СВЕТСКИ ШАМПИОН ВО БОКС СНИМЕН КАКО ШМРКА КОКАИН: „ЗГРЕШИВ, МИ ТРЕБА ПОМОШ“

0

Тој вели дека има проблеми со менталното здравје и сака да се врати на вистинскиот пат

Кел Брук , пензиониран боксер познат под прекарот „Специјал К“ , го освои појасот на ИБФ во полутешка категорија во 2014 година и тоа беше неговиот најголем успех во неговата кариера, која заврши минатата година. Во последните неколку дена тој се најде на насловните страници на англиските медиуми поради она што суштински е против спортскиот живот – конзумирањето на опојни средства.

Минатата недела, The Sun доби видео клип снимен на приватна забава во домот на Брук. На видеото се гледа како Брук вовлекува линија бел прав во ноздрата, а фотографиите покажаа дека ја поседува истата супстанца во значителна количина. По скандалот, прославениот боксер се обрати до јавноста преку социјалните мрежи и се извини за инцидентот.

„Згрешив, кревам раце и сакам да им се извинам на моето семејство, пријателите, колегите во теретана и следбениците“, напиша тој на Твитер и призна дека има многу психолошки тешкотии:

„Не е тајна дека се борам со менталното здравје и тешко ми е пензионирањето. Активно ја барам потребната помош за да бидам на вистинскиот пат. Повторно се извинувам за болката што ви ја нанесов. “