ВИДЕО | ‘По директна наредба на кралот!’ – погледнете како чуварите на Бакингемската палата и оддадоа почит на Тина Тарнер и ги расплакаа нејзините обожаватели

Многу познати и непознати луѓе ширум светот тагуваат за смртта на „кралицата на рокенролот“ Тина Тарнер. 

Иако долго време не беше активна во музиката, последниот концерт го одржа во 2009 година, а последниот студиски албум го издаде во 2000 година, 83-годишната музичарка и нејзините хитови и денес не ги оставаат рамнодушни луѓето. Тоа секако ќе биде случај и во иднина. 

Очигледно е и дека „кралицата на рокенролот“ била обожавана од вистински крал со круна и престол – Чарлс III, британски владетел. Познато е дека неговата мајка, кралицата Елизабета II кој почина минатата година, ги сакаше песните на Тина Тарнер, а тие две се запознаа дури во 1989 година.

Тина Тарнер со кралицата Елизабета II

Сега, во чест на Тина Тарнер, во дворот на Бакингемската палата, главното седиште на британската монархија, по наредба на кралот Чарлс беше изведена песната „Simply The Best“. Тоа е симпатична и малку невообичаена обвивка на врвниот хит на Тина Тарнер, изведена од оркестарот на гардот и кралските војници.

Тие привлекоа големо внимание со свирењето на познатата песна за време на свеченото менување на гардата кога кралската гарда ја предаде одговорноста за заштита на Бакингемската палата и палатата „Сент Џејмс“ на нова група војници облечени во шарени униформи.

Видео-снимката од тој настап се прошири низ социјалните мрежи, а тажните обожаватели побрзаа да коментираат дека тоа е „убав гест“ од кралската куќа и голема почит.