ВИДЕО | Пронајдени остатоци од подморницата што се распадна во близина на Титаник, погледнете

0

ОСТАНОКИТЕ од подморницата Титан се исфрлени на брегот откако таа се урна пред речиси две недели. Новата снимка покажува неколку парчиња остатоци кои се истоваруваат од Арктикот Хоризонт на пристан на канадската крајбрежна стража во Санкт Петербург во Њуфаундленд.

Пет лица загинаа, меѓу кои и тројца британски државјани, кога подморница претрпе катастрофална имплозија при обидот да се спушти до потонатиот брод Титаник.

Очајната потрага започна на 18 јуни откако подморницата ја загуби комуникацијата со бродот, а делови од остатоците беа пронајдени на околу 487 метри од остатоците на Титаник пет дена подоцна на длабочина од околу 3.800 метри.