ВИДЕО | Реал Мадрид случајно ја откри замената за Карим Бензема ? Репортажата на телевизијата ги возбуди обожавателите на “Кралскиот клуб“!

Иако дел од шпанските медиуми објавија дека Реал Мадрид нема намера да плати 60 милиони евра за него, се чини дека германскиот напаѓач Каи Хаверц е доста блиску до преселба на „Сантијаго Бернабеу“. 

По катастрофалната сезона, напаѓачот на лондонски Челзи е меѓу првите на списокот кој го напушти клубот, а не е тајна дека многу му се допаѓа на тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти.

Сепак, раководството на Челзи постави прилично високо барање за обештетување пред клубот од Мадрид. Во преговорите ќе можат да влезат само доколку ги платат споменатите 60 милиони. Во Реал Мадрид сериозно размислуваа за Каи Хаверц, а дека тоа се уште е така, сугерира извештајот на клупската телевизија.

Во кратка репортажа за играчите на Реал Мадрид кои настапуваат за репрезентациите ширум светот во јунскиот циклус, се појави и Каи Хаверц, веднаш до Антонио Рудигер кој настапува за Германија.

Навивачите веднаш се огласија на социјалните мрежи за да ја коментираат статијата, а веднаш до израз дојде мотивот да се обидат да го заменат Карим Бензема со доведување на Каи Хаверц. Актуелниот освојувач на „Златната топка“ отиде во саудискиот Ал Итихад, па местото на „деветката“ на Реал Мадрид остана празно. Се зборуваше и за Хари Кејн, но Каи Хаверц, судејќи според извештајот на телевизијата, има предност.