(ВИДЕО) Роналдо остана без трофеј во Саудиска Арабија – Ел Наср доживеа тежок пораз

0

Португалецот не успеа да му помогне на Ел Наср да стигне до финалето на Суперкупот на Саудиска Арабија

Кристијано Роналдо замина во Саудиска Арабија во отсуство на понуди од Европа, доби договор вреден 200.000.000 евра по сезона, но парите нема да му го олеснат патот до трофеите во Азија.

Затоа што неговиот Ел Наср претрпе тежок пораз во полуфиналето на Суперкупот на Саудиска Арабија против Ел Итихад, кој ги остави Роналдо и неговите пријатели без шанси да го освојат тој трофеј.

Ел Итихад победи со 3:1, а стрелци беа Ромарињо, Хамдала и Шанкети, додека единствениот гол за Ел Наср го постигна Талиска.

Роналдо како капитен ги одигра сите 90 минути за Ел Наср, но немаше конкретен ефект. Ова беше втор официјален натпревар за Португалецот во дресот на саудискиот клуб. Тој претходно дебитираше во победата во лигата против Ел Етифака, кога Талиска го постигна единствениот гол.