(ВИДЕО) Се побеле: 20 килограми кокаин биле расфрлени околу бензинската пумпа откако автомобилот експлодирал

Не е јасно зошто Фордот експлодирал додека полнел природен гас на станицата, но го разоткрил шверцот

Вирална е снимката од експлозија на автомобил на бензинска пумпа во мало гратче во северна Аргентина и се полни со природен гас (CNG). Причина: По експлозијата на возилото, килограми скриен кокаин биле растурени по воздух на пумпата, откривајќи подлабока нелегална операција поврзана со автомобилот. За среќа, резултатот не бил трагичен: при експлозијата биле полесно повредени две лица, а едно лице е уапсено.

Причината за експлозијата се уште не е позната, но добро е што жената која го управувала автомобилот и трите деца кои ги придружувале во тој момент биле надвор од возилото.

Ова се должи на безбедносните прописи во Аргентина кои бараат од патниците да го напуштат своето возило додека го полнат возилото со компримиран природен гас.

Интересно е што возачот на автомобилот е полицискиот наредник Софија Чапаро од главниот град на Аргентина, Буенос Аирес, која на локалната полиција го негираше сознанието за кокаинот сокриен во автомобилот, тврдејќи дека автомобилот не и припаѓа. Таа исто така рече дека потоа се упатила кон градот Оран во провинцијата Салта, кој се наоѓа недалеку од границата со Боливија, па истражителите се сомневаат дека дрогата во возилото била наменета за шверц, а децата ги користела како маскирање, пишува Буенос Аирес Хералд .

Властите велат дека 20 килограми кокаин летале во воздухот за време на експлозијата , иако природата на инцидентот со експлозијата го отежнува точното одредување колку дрога имало во возилото пред експлозијата.

Наредникот со три деца во возилото ѝ кажал на полицијата во Салта дека не знаела за дрогата во нејзиниот автомобил и дека ја извадила од сервисната работилница непосредно пред тоа и била на пат за Буенос Аирес, обвинителката Марија дел. Кармен Нуњез, изјави за новинската агенција Телам.

Чапаро, сепак, беше обвинета за кривично дело трговија со дрога, отежнато со фактот дека таа била полицаец.

Извори од одделот за внатрешни работи на полицијата во Буенос Аирес изјавија дека наредникот е отстранет од должност додека инспекторите се обидуваат да утврдат дали Чапаро дејствувал сам во шверцот или бил дел од организација.