ВИДЕО | 63-годишна жена имала тест-возење во автошкола, па направила вистински хаос и стана апсолутен хит на Интернет: “Таа беше малку нервозна…“ – погледнете!

Надзорните камери поставени на полигонот на автошкола во аргентинскиот град Ланус снимиле тест возење што започнало како училишно возење и завршило со свртување на автомобилот на страна откако удрил во столб, пишува Newsweek.

Неуспешниот обид за „освојување“ на полигонот се случил на 7. јуни во 09:03 часот по локално време. Како што се гледа на видеото, возачот најпрвин успешно успеал да помине низ кружниот тек, но веднаш го погодил тротоарот. Потоа малку пребрзо го прегазил лежечкиот полицаец, а потоа повторно го удрил тротоарот.

Возачот потоа доцна влегол во кривината и делумно се качил на подигнатата тревна површина веднаш до патот. Откако се вратил на патот, очигледно дезориентираниот возач забрзал и се качил на друга поголема тревна површина и набрзо удрил во столб, а автомобилот се свртел на страна.

Како што пренесуваат аргентинските медиуми, зад воланот на автомобилот била 63-годишна жена. По несреќата таа не можела сама да излезе од автомобилот, па пожарникарите морале да ја извлечат од него.

Директорот на Цивилната заштита на градот ЛанусРодриго Патињо, изјави дека госпоѓата станала нервозна за време на тест возењето и затоа удрила во светлосниот столб. Аргентинските медиуми наведуваат дека таа се здобила со полесни повреди бидејќи носела појас пред да вози.