Владимир Путин призна дека руската армија нема доволно модерно оружје

0

Рускиот претседател Владимир Путин во петокот зборуваше за, како што многумина веруваат, почеток на долгоочекуваната контраофанзива на Украина и рече дека неговите сили моментално немаат доволно модерно оружје.

Претставници на Кремљ, како и бројни медиуми, објавија дека Украина ја започна својата контраофанзива против Русија во војната што Путин ја започна пред повеќе од 15 месеци. Киев не најави почеток на контраофанзива, а официјални лица од земјата во последните денови изјавија дека офанзивните напади не сигнализираат почеток на воена кампања.

„Можеме со апсолутна сигурност да тврдиме дека оваа украинска контраофанзива започна, а на тоа укажува употребата на стратешки резерви“, рече Путин на прес-конференција во Сочи, пренесува рускиот државен медиум РТ.

RT, исто така, напиша дека Путин „признал дека московските трупи се соочуваат со недостиг од модерно оружје и изразил надеж дека воената индустрија на земјата наскоро ќе може да ја задоволи растечката побарувачка“.

Иако рускиот лидер не понуди дополнителни детали за модерното оружје за кое верува дека ѝ недостига на неговата земја, неговите сили потрошиле многу муниција за време на војната. Покрај тоа, стапката на ракетни напади од Москва исто така се зголеми во последните недели.

Со месеци, светските претставници шпекулираа дека Путин наскоро би можел да ги снема неговите модерни проектили, додека извештаите сугерираат дека неговата војска прибегнала кон извлекување стари тенкови од складиштето поради големите загуби на оклопни возила во Украина.

Тас, друга руска државна новинска агенција, објави дека Путин, исто така, за време на прес-конференцијата во Сочи рекол дека Украина не била успешна во својата контраофанзива.

„Украинските трупи не ги постигнаа своите цели во ниту една од областите на воените дејствија“, рече тој, пренесе Тас.

Путин додаде дека не се знае „дали [украинската] офанзива е запрена или не“, пред да додаде дека „може да се каже дека сите обиди за контраофанзива досега не успеаја“.

Сепак, тој наводно предупредил дека „офанзивниот потенцијал на трупите на режимот во Киев сè уште останува“.

Додека Путин навести дека арсеналот на неговата земја можеби недостасува во одредени области, украинскиот претседател Володимир Зеленски има корист од модерното оружје што и го снабдуваат неговата земја од неговите западни сојузници.

Само Соединетите Американски Држави го снабдуваа Зеленски со оружје како што е артилерискиот ракетен систем М142 (HIMARS), противтенковскиот ракетен систем ФГМ-148 Џавелин и повеќе од 100 борбени возила Бредли. Администрацијата на Бајден и вети на Украина 31 тенк Абрамс, кои ќе бидат подготвени за борба подоцна оваа година.