ВНИМАТЕЛНО ПЛАНИРАНО- Мисица и нејзиното момче, уапсени во Хрватска за епски грабеж на вино, ја добија пресудата во Шпанија

0

Судските документи го обвинуваат мажот дека влегол во подрум и наполнил 45 шишиња вино во ранец и две спортски торби

Приказната која ги наполни насловните страници низ светот доби продолжение. Откако украле вино вредно 1,6 милиони евра од подрум на луксузен ресторан, судот во Шпанија ги осудил насилниците на четири и пол години затвор. Поранешната Мексиканка Мисица и нејзиниот партнер беа обвинети за кражба, а подоцна беа уапсени во Хрватска, а вината никогаш не беа пронајдени, пренесува The Guardian .

Во октомври 2021 година, еден од сопствениците на хотелот и ресторанот Атрио пријавил исчезнување на 45 шишиња вино, вклучително и 217-годишно шише Шато д’Икема во вредност од 350.000 евра. Полицијата веднаш распишала потерница по сторителите кои неколку дена по кражбата ја напуштиле Шпанија и побегнале низ Европа, а девет месеци подоцна нивното бегство завршило на границата на Хрватска и Црна Гора.

Двојката е осудена на четири и пол години затвор за тешка кражба и мора да плати 750.000 евра отштета, но сепак можат да се жалат на пресудата. Тие беа идентификувани на суд како Присила Лара Гевара и Константин Думитру , а истрагата утврди дека тие внимателно го планирале злосторството месеци порано

Гевара и Думитру го посетиле хотелот најмалку три пати пред жената да направи резервација со лажен швајцарски пасош. Таа пристигнала носејќи само ранец кога на вечера и се придружил маж кој не бил регистриран во хотелот. Пред да отидат во собата, тие ја обиколија винската визба на ресторанот.

Околу два часот наутро, Гевара се јави во рецепцијата и побара салата. Рецепционерката првично се спротивставила бидејќи била сама во ноќната смена и ѝ било чудно што барала салата неколку часа по оброкот од 14 јадења, но на крајот се согласила да услужи гостин во хотелот. Тоа најверојатно бил моментот кога Думитру ја украл картичката за отклучување на вратата од рецепцијата.

Клучот што го зел не ја отклучил вратата од подрумот, поради што пријавениот и се јавил на жената и ја замолил повторно да го одвлече вниманието на рецепционерот. Таа се јавила на рецепцијата и овој пат побарала десерт. Додека вработената во хотелот го послужуваше бараниот Гевара, Думитру ја зеде главната картичка од рецепцијата.

Судските документи го обвинуваат мажот дека влегол во подрумот и наполнил 45 шишиња вино во ранец и две спортски торби. Двојката се одјавила од хотелот околу 5 часот наутро, носејќи три торби со четири хотелски крпи за да спречат шишињата да се судрат едно со друго. За време на судењето, Думитру ги негираше обвиненијата.

  • Четириесет и пет шишиња и четири крпи не се вклопуваат во две спортски торби и овој човек не можеше да ги носи така лесно, рече неговата адвокатка Силвија Кордоба , додека Гевара реши да молчи.