(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) КАМЕРИ ГО СНИМИЈА ПОЧЕТОКОТ НА УЖАСОТ ВО ТУРЦИЈА: Расте бројот на жртвите од разорниот земјотрес

Разорниот земјотрес што ја погоди Турција во текот на ноќта однесе повеќе од 276 животи во таа земја и Сирија.

Турција потврди најмалку 76 загинати, додека бројот на жртви во Сирија надмина 200. Турските власти соопштија дека најмалку 440 лица се повредени во земјотресот, кој според Турскиот сеизмолошки институт бил со јачина од 7,4 степени.

Земјотресот е регистриран во 04:17 часот по локално време на длабочина од приближно 17,9 километри. Се стравува дека бројот на жртви може да биде многу поголем бидејќи земјотресот ги заспал повеќето луѓе.