ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО! Украински снајперист погодил руски војник во глава, а тој станува и крева раменици: МОРА ДА СУМ ЖИВ!

0

Неверојатна снимка го покажува моментот кога руски борец ја измамил смртта додека бил погоден во главата од снајперски куршум.

Руски борец од редовите на Вагнер бил погоден со куршум, а стоејќи, ноншалантно им рекол на колегите „Мора да сум жив“.

Додека неговите другари се кријат зад уништениот ѕид, снајперистот јасно можеше да ја види главата на човекот додека стоеше на повидок. Куршумот се рикошетира од камерата на неговата кацига, оставајќи го привремено замаен и збунет во срцето на воената зона Бахмут, се вели во извештајот.

Јачината на куршумот го соборил и ја уништил камерата, стрелецот да погодел само неколку сантиметри подолу, војникот ќе умрел на лице место, пишува Дејли Мејл .

Друг руски војник, очигледно зачуден кога го видел својот колега како бега од смртта, вели: „Среќен човек“.

„Ајде, отстапи, отстапи“, вика борецот, обидувајќи се да го одведе човекот на побезбедно место.

Потоа со неверување го прашуваат: „Жив си?“

„Да, мора да сум жив“, вели тој со кревање раменици, очигледно не верувајќи во неговата среќа.

Тогаш се слуша глас кој предупредува дека четата е на повидок на украинските војници.

” Снајперист ! Снајперистот работи!” се слуша како зборува војник.

Видеото го снимил дописникот на РИА Новости кој ги следел руските војници за време на маневрите.

Снимката се појави откако аналитичарите и руските официјални лица во петокот изјавија дека битката за Бахмут повторно се вжештува. Осум и пол месеци градот во источна Украина беше „сцена“ за најдолгата и најкрвавата битка во војната.

„Русија повторно го активираше нападот“ врз Бахмут, соопшти британското Министерство за одбрана за неодамнешните случувања.