ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО Шокантна снимка од полициска бруталност: “Не направив ништо! Мамо! Мамо!”

Американската јавност беше шокирана од полициската бруталност откако во петокот вечерта беше објавено видео во кое петмина полицајци, сега суспендирани и обвинети, постојано тепаат Афроамериканец по име Тир Николс, кој бил запрен поради сообраќајна контрола во Мемфис.

Видеото од 7 јануари, снимено со камери на телото и камера на столб, беше објавено еден ден откако полицајците беа обвинети за убиство, напад, киднапирање, недолично однесување и задушување во смртта на Афроамериканецот Тајр Николс.

Полицајците, сите исто така Афроамериканци, беа отпуштени минатата недела.

Дваесет и деветгодишниот Николс по тепањето бил пренесен во болница, каде починал од повредите три дена подоцна, во градот каде што живеел со мајка му и очувот и работел во Федекс.

Четирите видеа покажуваат агресивна ескалација на насилството насочено кон возач за кој полицијата првично рече дека бил запрен поради загрозување на сообраќајот. Шефот на полицијата подоцна изјави дека причината за застанувањето не е поткрепена со докази.

Се чини дека тепањето продолжило откако Николс повеќе не бил закана за полицијата. Во еден момент двајца полицајци го држеле исправено, додека третиот го удрил со тупаница по лицето, а останатите присутни полицајци не интервенирале.

Настанот, снимен на видео од Николс, татко на четиригодишно дете, го претвори во новото лице на американското движење за расна правда, поттикнато од убиството на Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицајци во Минеаполис во 2020 година.

Откако видеото беше објавено во петокот вечерта, неколку десетици демонстранти излегоа на автопатот во Мемфис и го запреа сообраќајот во близина на мостот што ја минува реката Мисисипи и влегува во државата Арканзас.

Три лица се уапсени за оштетување на полициско возило на Тајмс Сквер, изјави портпаролот на NYPD. Претежно мирни протести се одржаа и во други градови, вклучувајќи ги Атланта, Вашингтон и Сакраменто.

На првото видео објавено во петокот се гледа како полицајците го извлекуваат Николс од автомобилот, кој вика: „Не направив ништо. Само сакам да се вратам дома“. Полицајците му наредиле да легне на стомак и му прскале солзавец во лицето.

Николс се ослободил и истрчал по патот додека полицајците го бркале, а најмалку еден од нив пукал со тејзер кон него.

Друго видео ја прикажува борбата што следува меѓу полицајците и Николс во блиската населба. Двајца полицајци го држеле на земја, додека третиот го клоцал, а четвртиот го удирал со нешто што изгледало како палка.

На видеото се слуша како Николс вика „Мамо! Мамо!“ додека се бори со полицајците. Неговата мајка изјавила дека нејзиниот син бил на околу 70 метри од неговиот дом кога бил претепан.

Адвокатот Бен Крамп, кој го застапува семејството на Николс, ја повика полициската станица да ја распушти единицата Скорпиони, која треба да биде фокусирана на борбата против уличниот криминал и во која беа вклучени барем некои од полицајците вклучени во убиството на Николс.

Претседателот Џо Бајден рече дека е „бесен“ и „длабоко погоден“ откако го гледал видеото.

Семејството на Николс и Бајден повикаа на мир во Мемфис, град со 628.000 жители, од кои речиси 65 отсто се црнци.

Смртта на Николс е последниот случај на прекумерна полициска употреба на сила и предизвикување смрт на црнци и други малцинства во изминатите неколку години.

Протестите на движењето „Black Lives Matter“ (BLM) против расната неправда избувнаа ширум светот по убиството на Флојд, Афроамериканец кој почина откако полицаец од Минеаполис клекна на неговиот врат повеќе од девет минути.

Антонио Романучи, друг адвокат на семејството на Николс, изјави за јавното радио НПР во петокот дека Николс бил силен поддржувач на движењето БЛМ и „всушност умрел за својата кауза“.

Таткото на активистот за граѓански права Ал Шарптон, кој ќе го одржи некрологот на Тир Николс, рече дека е „екстра шокантно да се знае“ дека полицајците биле Афроамериканци.

„Ние сме против секое полициско насилство, не само против полициското насилство од белци“, рече Шарптон.

Американскиот обвинител Мерик Гарланд во петокот објави федерална истрага за смртта на Николс.

Според евиденцијата, поранешните полицајци Џастин Смит, Дезмонд Милс Џуниор, Емит Мартин Трети, Деметриус Хејли и Тадариус Бин биле ослободени на обврзница од затворот во округот Шелби, каде што биле приведени во четвртокот наутро.