„Во лице му кажав на Аркан дека е убиец и крадец“ Синот на Марина Туцаковиќ пред смртта откри се за ЈК и Цеца

Милан Лаќа Радуловиќ во едно интервју пред смртта си го отвори срцето и зборуваше за односите со најголемите ѕвезди на српската естрада, какво било неговото воспитување и што направил Жељко Ражнатовиќ Аркан кога му рекол дека убива луѓе и дека е пед*р.

Милан Лаќа Радуловиќ, синот на Марина Туцаковиќ, која почина на 20 декември 2022 година, ретко зборуваше за медиумите, но во едно интервју го отвори срцето и опиша какво било неговото детство, што правел кога мајка му се разболела, во какви односи бил со Јелена Карлеуша и Светлана Цеца Ражнатовиќ … Тој раскажал како го добил прекарот Лаќа.

„Ми кажаа родителите како тоа се случило. Јас се викам Милан, роден сум 1986 година, како дете од Врачар… Ме нервираше името. Не бев ниту Никола, ниту Лука, ниту Стефан. А само еден ден дојдов и реков – викајте ме Лаќа.

Не сакал, посочи тој, да се занимава со музика и да биде текстописец.

„Уште како мал пишував добро, имав талент. Но, секогаш бев загрозен во таа куќа. Беа деведесеттите години, многу песни, хиперпродукција, тие доаѓаа за малку да ни се лигават. Тоа беа еден куп луѓе. И тогаш реков дека нема шанси да бидам музичар и текстописец. Целиот тој циркус што се случуваше во куќата, јас бев мрзливо дете“,  изјави Лаќа.

Како што рече, мајка му сакала тој да биде доктор, а татко му секогаш и велел да го остави детето да биде што сака.

„Бев многу заинтересиран за филм. Потоа сакав да студирам филозофија, потоа лингвистика и на крајот завршив на филм. Дипломирав режија. И тогаш сфатив, бидејќи сакав да работам само филм, а не видео и реклами, дека во оваа земја не можам да работам. Тогаш размислував да одам во Франција, но ништо не се случи“, изјави Лаќа.

Лаќа зборуваше за тоа како изгледало во тие години кога, како што самиот рекол, владеел хаос во неговата куќа:

„Имавме слава, дојде покојниот Баџа ( Радован Стојичиќ , поранешен полициски генерал), дојде Цеца, дојде некој од разузнавачката служба. Потоа се појави пијан сосед со хармоника. И така…“, се сеќава Лаќа.

Имаше и неверојатни работи што се случија.

„Харис Џиновиќ отсекогаш беше … Секогаш се бунеше нешто. Па, му се измокрив во вискито, се сеќава Лаќа.

Како мал умеел да прави секакви работи и да се „каже нешто што не треба“, па имал интересен разговор со Жељко Ражнатовиќ Аркан.

Тогаш Цеца се забавуваше со Аркан . И сега Аркан треба да дојде дома, а јас немам поим, па одам кај мојата соседка. А таа соседка ми вели мене – тој беше воен злосторник, тој беше во Ердут, беше тука, беше таму. А јас бев дете и се сеќавам на се. Дојде и му реков-ти си воен злосторник, крадеше бела техника, убиваше луѓе. И на крајот му реков – пед*р.

– Не, ти си пед*р!, ми одговори. Аркан имаше сосема ОК однос со децата. Ми рекоа дека јас сум единствената личност која се осмелила да му каже дека е пед*р“,  рече Лаќа.

Иако тврдеше дека нема да пишува текстови, рече дека учествувал во пишувањето на одредени песни.

„Го работев албумот на Северина, тој што е на Брега (Горан Бреговиќ). Тоа го работевме Љиља Јорговановиќ, мама, Брега и јас. Работев на текстот на Чола за песната – „Сто пута“, една од моите омилени. Дефинитивно најголемиот хит што го имам работено со мајка ми, е песната на Дара Бубамара  „Галама“.  За Карлеуша има доста работи. Тоа беше некое мое лудило на некои супстанци од таа ера, веројатно. Не сакав да потпишам, не затоа што за мене тоа е треш, но не сакав да се занимавам со тоа“, изјави Лаќа.

Дефинитивната одлука дека сепак ќе ја работи таа работа и дека со задоволство јавно ќе пишува текстови ја донел кога Марина Туцаковиќ се разболела.

„Одлучив кога мајка ми се разболе. Тоа се случи токму кога се разболе и кога отиде во болница. Јас сум сосема реален. Тоа е на мајка ми. На мојата најдобра пријателка и на мојот најдобар пријател не им кажав дека мајка ми беше болна, никој не го знаеше тоа. Знаев дека фирмата не смее да престане да работи, ако се случи тоа, се ќе пропадне. Бев како ништо да не се случува. Работев како магаре и во исто време читав огромни енциклопедии и клинички студии за да лекарите не случајно би направиле нешто… Беше тоа е многу, многу напорен период за мене“, рече тој.

Зборувајќи за периодот кога мајка му се разболела, Лаќа рече дека во најтешките моменти бил со неа на клиниката за онкологија.

Кога беше на онкологија, спиев со неа во апартманот во кој беше. Таа беше во критична состојба во тоа време. Купив душек и спиев на подот“, рече тој минатата година во програмата „Нешто сосема поинаку. “

На прашањето за врската со Јелена Карлеуша и Цеца, Лаќа рече:

„Со Јелена имам одличен однос. Не сум во контакт со Цеца. Некои работи се случија во соработка со Анастасија. Не со Анастасија и Цеца лично, туку начинот на водење бизнис во компанијата „Цеца мјузик“ каде што деловно бев понижен и навреден . Моите родители приватно се во контакт со нив“.

Секогаш нагласуваше дека единствената личност со која не се гледа себеси во некоја деловна соработка е Драгана Мирковиќ.

„Мислам дека немаше таму да се пронајдам. Некако тоа – „низ сливи и ливади …“, рече Лаќа.

Зборувајќи за короната и карантинот, Лаќа рече дека тоа му се допаѓа.

„Ми се допадна карантинот, но не ми се допадна затоа што тоа е укинување на слободата, а мојот мозок и така е хаотичен и пука. Кога велам пукна значи пукам од гнев, информации. Пука од вмешаност во политика. справување со социјални прашања. Кога се занимавам со нешто, тоа го правам до крај. Освен секс, веројатно … Се шегувам“, изјави Лаќа.