Во Франција средношколец со нож уби професорка

Средношколец во градот Сен-Жан-де-Луз во близина на Бордо, на југозападот на Франција, денеска со нож уби професорка, соопштија претставници на француската Влада.

Како последица на нападот животот го загуби професорка по шпански јазик, а ученикот е уапсен.

Францускиот весник „Суд Вест“ објави дека ученикот влегол во училницата утрово додека наставничката предавала шпански и ја нападнал.