ВРАЌАЊЕ НА “ИСПИШАНИТЕ“ !? Можеше да спаси Европа и милиони животи, беше премиерка со најкраток мандат во историјата на Велика Британија, а денес има голема мисија

0

Можеби ја оштети Велика Британија, но дали може да го спаси светот ?

Поранешната премиерка на Велика БританијаЛиз Трас, пристигна во Вашингтон оваа недела за да ги убеди скептичните републикански пратеници да продолжат да ја поддржуваат Украина, пишува угледниот Politico.

Од двете страни на Атлантикот, тие се надеваат дека Лиз Трас може да помогне да се префрли дебатата на американската десница од изолирана кон активна меѓународна улога за која се залагаат и премиерот на Велика БританијаРиши Сунак и претседателот на САДЏо Бајден.

Ниту еден од нив не ја сака Лиз Трас, па затоа таа не е најперспективниот дипломатски суперхерој.

Таа замина на патување во САД едвај една година откако со својата понижувачка оставка го заврши катастрофалниот – најкраток мандат како премиер на Велика Британија. По завршувањето на нејзиниот само 49-дневен престој во „Даунинг Стрит“, Лиз Трас се обидува да се наметне како застапник на десничарските политики ширум светот.

Таа е во Вашингтон оваа недела како дел од делегацијата на Конзервативните пријатели на Украина (CFU), заедно со колегите, поранешни водачи на ториевците, Иен Данкан Смит и Мајкл Хауард. Тимот има напорен распоред, со дваесетина закажани состаноци со конзервативни американски пратеници и тинк-тенкови.

Доаѓањето на британската делегација се совпаѓа со судирот меѓу Џо Бајден и републиканските пратеници, кои го одложуваат барањето за испраќање дополнителни милијарди долари воена помош за Украина. Конгресот двапати оваа есен усвои нацрт-закони за трошење кои го изоставија финансирањето за одбраната на Украина.

Републиканците се обидоа да ја поврзат поддршката за Украина со мерките за зајакнување на контролата на границата меѓу САД и Мексико.

Поранешниот претседател на САДДоналд Трамп, кој најверојатно ќе ја обезбеди републиканската номинација за претседателските избори следната година – и кој според анкетите води пред Џо Бајден во голем број клучни држави – го дели овој скептичен став за помошта за УкраинаДоналд Трамп уште во мај одби директно да каже на чија победа во војната се надева: Украина или Русија.

Доналд Трамп

Сето тоа треба да се разоткрие следната недела со потенцијалното гласање во Сенатот за пакетот помош од 106 милијарди долари на Џо Бајден – од кои 61,4 милијарди долари се за Украина. Високи дипломати од двете страни на Атлантикот се надеваат дека Лиз Трас би можел да помогне да се расчисти патот.

Еден официјален претставник на Велика Британија ја опиша делегацијата вака:

Тие носат поавтентичен глас на видот на републиканците кои сакаат да разговараат со луѓето во нивната партија – тие не се заглавени од владината политика и не мора да кажуваат убави работи за администрацијата на Џо Бајден. Ако републиканските претставници го ценат таквиот пристап повеќе од владиниот, тогаш тоа ќе биде добро“.

Екстремно десничарската агенда на Лиз Трас можеби резултираше со катастрофа во „Даунинг Стрит“, но тоа ја прави симпатична за републиканската десница.

Таа нема добри зборови за администрацијата на Џо Бајден, но таа експлицитно ја поддржа Републиканската Партија пред нејзиното патување, пишувајќи во авторски текст во Wall Street Journal дека се надева дека – „републиканец ќе се врати во Белата куќа во 2024 година“.

САД мора да имаат конзервативно лидерство кое е доволно храбро да ги нарекува непријателските режими како зло и закана“, пишува Лиз Трас.

CFU соопшти дека на дневен ред нема средба со самиот Доналд Трамп. Наместо тоа, Џејк Лопрести, член на парламентот, вели дека групата се фокусира на пратениците пред очекуваното гласање во Сенатот следната недела.

Ги таргетиравме републиканците наклонети кон Доналд Трамп или оние кои го поддржуваат Доналд Трамп за да се обидеме да ги натераме да размислуваат стратешки“, вели тој.

Џејк Лопрести вели дека нивната порака до републиканците е едноставна:

Ако сакате да избегнете конфликт во иднина, мора да имате силно одвраќање. Во целиот свет има проблеми. Сè е малку како 1930-тите години. Сега е поевтино, почисто и побрзо да се реши. Испратете порака дека во 21 век нема да дозволиме луѓето само да навлегуваат во туѓи земји. Украина е независна нација, слободна, демократска. Таа има право сама да одлучува“.

Џон Е. Хербст, висок директор во Атлантскиот совет – и поранешен амбасадор на САД во Киев – вели дека неговиот тинк-тенк ја поддржува делегацијата бидејќи се согласува дека Вашингтон има „клучна улога во обезбедувањето пораз на Русија во Украина“.

Кога пратениците доаѓаат во САД за да им објаснат на популистичките републиканци дека нивната политика кон Украина е голема грешка, мислиме дека тие треба да бидат поддржани“, вели тој.

Оваа делегација ги следи стапките на Борис Џонсон – уште еден поранешен британски премиер кој патуваше во Вашингтон неколку пати оваа година за да ги убеди колебливите републикански пратеници да ја поддржат Украина.

Борис Џонсон им се обрати на ручекот организиран од проукраински тинк-тенк длабоко на републиканската територија во Далас, Тексас, каде што им кажа на присутните дека победата на Владимир Путин ќе има „страшни последици“. Тој потсети на тврдењата на Кина кон Тајван, главна надворешнополитичка загриженост за американските политичари од сите слоеви – особено републиканците.

Данкан Смит, кој беше санкциониран од Кина за критикување на состојбата со човековите права, на сличен начин предупреди во говорот во Фондацијата „Херитиџ“ оваа недела дека конфликтот во Украина и заканите на Кина за Тајван се „неодминливо поврзани со новата оска на тоталитарните држави“.

Игнорирањето на едното значи умножување на опасноста од другото“, смета тој и додава: „Ако Украина загуби или биде принудена на некој лош договор со Русија, тоа ќе биде најсилниот сигнал дека слободниот свет нема да застане на страна на Тајван“.

Дали доволно републиканци се подготвени да слушаат останува да се види.