ВУЧИЌ ИМА 75 КУМОВИ !? Српскиот претседател повторно се поврзува со мафијата: Неговиот најконтраверзен кум е поранешен член на обезбедувањето на Шешељ а неговиот син…

0

Неодамна кумот на српскиот претседател Александар Вучиќ, Никола Петровиќ, со скап автомобил Meclaren од 300.000 евра предизвика сообраќајна несреќа во белградската населба, Дедиње, во која беа повредени две лица. Тогаш полицијата во текот на истрагата повеќе се занимавала со пристигнатите новинари и фоторепортери отколку со самата несреќа.

Имено, како што напиша српскиот веб-портал Nova.rs, полицијата се интересирала „како новинарите дознале за случајот“ и „што прават таму“. Но, бидејќи се работи за кумот на претседателот Александар Вучиќ и еден од најважните српски бизнисмени, се огласи и самиот Вучиќ, но напротив добронамерно кажа дека не може да следи што прават неговите кумови, од кои, како што кажа, тој имал 75 кума!

Српската јавност наеднаш се запраша – од каде толку кумови и кои се овие луѓе, иако некои велат дека претседателот намерно ја преувеличил бројката, се дознало за неколку важни и политички и комерцијално влијателни кумови на српскиот претседател.

Имено, споменатиот Никола Петровиќ, поранешен директор на српската електроиндустрија, како што пишува белградскиот весник Danas.rs, всушност сака да укаже на своето кумство, кое било дополнителен бонус во неговата завидна деловна кариера.

Имено, тој е сопственик, како што пишува веб-порталот Krik.rs, на 10 мини хидроцентрали, се занимава со развој на сончева енергија, а од неодамна и ветерници, а во 2019 година српското електростопанство купило струја од својот поранешен прв човек за 2,3 милиони евра.

Дополнително, тој купувал од благо контроверзниот „бизнисмен“ Станко Суботиќ Канет и неговата авиокомпанија Er PoshПетровиќ е, значи, кум на Вучиќ во неговиот втор брак со Тамара Ѓукановиќ.

Инаку, првиот кум на Вучиќ во бракот со новинарката Ксенија Јанковиќ, која неодамна почина, беше прв човек на „Радикалната партија“ и негов политички гуру – Воислав Шешељ.

Тој е кум и на децата на Вучиќ од првиот брак – синот Данило и ќерката Милица. Инаку, Вучиќ со својата нова сопруга Тамара го запозна Зоран Башановиќ, кој во српските медиуми се споменува и како „кум“, со кој „веќе не е толку добар“, но се уште е под негова „политичка мантија и заштита“.

Тој е музички продуцент и менаџер, а Вучиќ еднаш го нападна велејќи дека заедно со Драган Ѓилас „сака да го соборат од власт“.

Според соседните медиуми, најконтроверзниот кум на Вучиќ е Петар Паниќ познат како Пана, поранешен телохранител на Војслав Шешељ и на поранешниот српски претседател Томислав Николиќ. Се тврди дека Паниќ има „сомнително минато“ и „прекумерно полициско досие“.

Деновиве во центарот на скандалот е неговиот син Урош. Имено, тој диво возел со своето ламборџини по Белград и другите српски патишта, сето тоа го снимал и го објавил на социјалните мрежи, а во исто време испратил и навредливи пораки до српската полиција, која наводно би го пуштила доколку „случајно“ го фати.

Но, сега порталот Nova.rs пренесува дека полицијата го „запленила“ ламборџинито на Урош, но се чуди колку ќе трае тоа бидејќи покрај тоа што е кум на Вучиќ, таткото на Урош е, како што пишува, „сериозен бизнисмен со силни врски во безбедносниот апарат“.

На долгата листа на кумови е и претседателот на Извршниот комитет на владејачката партија „СНС“ на ВучиќДарко Глишиќ, кој се смета за главен оперативец на партијата и многу близок соработник на Вучиќ.

Покрај тоа, Глишиќ е сивата еминенција на партијата и главен кадровски офицер. Меѓу значајните кумови на Вучиќ е и поранешниот министер за одбрана и внатрешни работи Небојша Стефановиќ, кој моментално е во одредена немилост.

Тој беше „обвинет“ дека го прислушувал Вучиќ и дека ја „координирал“ бандата на Веља Невоља, кому сега му се суди.

Сепак, Стефановиќ сепак „плива“ затоа што, наводно, Вучиќ не знае што Стефановиќ „има во план“ и колку е сето тоа компромитирачко за него, неговиот брат Андреј и синот Данило, често се споменуваат во врска со многу матни афери на работ на законот и се поврзани со белградското подземје.

Како и да е, исплатливо е да се биде кум на Вучиќ, колку и да ги има! За секој од нив ова во моментов е напишано како главен и профитабилен дел од нивното CV.