Галатасарај ќе плати 10 милиони евра за Икарди

– Турскиот фудбалски гигант Галатасарај и францускиот шампион Пари Сен-Жермен почнаа разговори за трансфер на напаѓачот Мауро Икарди во Истанбул на трајна основа.

Според „Л’Екип“, турскиот клуб за 30-годишниот Аргентинец ќе плати 10 милиони евра.

Во сезоната 2022/23, Икарди одигра 26 настапи за Галатасарај како позајмен фудбалер во сите натпреварувања, постигнувајќи 23 гола и осум асистенции.

Навивачите на Галатасарај бараат раководството на клубот да го задржи Икарди.