ГЕРМАНЕЦ ДОГОВОРИЛ С*КС СО ДВЕ МОМЧИЊА ОД СРБИЈА, А ТИЕ МУ ЈА СКРШИЈА ГЛАВАТА: Полицијата расветли брутално убиство во германски град

0

Уапсени се српски државјани на возраст од 20 и 26 години под сомнение дека до смрт претепале Германец (56) и го ограбиле.

Германската полиција уапси двајца српски државјани на возраст од 20 и 26 години, поради сомнение дека на 14 јануари преку апликација за запознавање намамиле маж (56), договарајќи сексуални односи со него, а потоа го убиле и ограбиле во бањата од неговата куќа.

Апликација

  • Постои сомнеж дека 56-годишен маж преку апликација договорил сексуални односи со двајца млади мажи. Се претпоставува дека отишол да ги земе во Ремшајд и ги однел во својата куќа во Херсдорф, каде што бил убиен. Засега не се разјаснети сите детали за злосторството. Познато е дека германски државјанин е убиен во бањата, и тоа нанесувајќи му бројни повреди на главата – пренесоа германските медиуми.

Оттаму наведуваат дека постои сомневање дека убиениот бил жртва на кражба и дека осомничените не сакале сексуални односи со него, туку го искористиле тоа што убиениот се интересирал за мажи, како би влегле во куќата.

  • Се сомневаат дека по извршеното кривично дело му ја пребарале куќата во потрага по пари. Му го одзеле мобилниот телефон, како и паричникот со платежна картичка. Она што засега е познато е дека тие пеш побегнале од местото на злосторството, а потоа со такси и јавен превоз се вратиле во Северна Рајна, во станот каде што биле уапсени – откриле истражителите.

Клучните индиции врз основа на кои биле уапсени десет дена по злосторството, во вторникот, биле мобилниот телефон на жртвата и картичката со која се обиделе да подигнат готовина од банкомат, но не успеале.

  • Тие беа обвинети за убиство од личен интерес. Тие биле изведени пред истражниот судија на Окружниот суд во Трир, кој им одредил притвор, но тие не ја изнесоа детално својата одбрана – пишуваат медиумите.

Брада и маска

Според главниот јавен обвинител во Трир, Питер Фрицен, во последните денови се собрани многу докази.

  • Системски се оценуваа изјавите на сведоците, финансиските и телекомуникациските податоци и на двајцата млади, па така се влезе во нивната трага – рече обвинителот и откри дека ноќта на убиството имало сведок кој ги видел пред куќата. Тој опиша дека едниот има брада, а другиот дека носел маска за лице.

Германските медиуми наведуваат и дека во акцијата за апсење биле вклучени и специјални единици. Убиен е, како што велат, додека живеел во куќата, а неговото семејство е збунето од тоа што се случило.

Досије

Тие претходно не биле апсени

Според првичните информации, двајцата уапсени Срби немаат криминално досие. Наводно, еден од нив за прв пат влегол во Германија во 2010 година, а другиот во 2011 година. И двајцата, како што пренесуваат медиумите, поднеле неколку барања за азил, независно еден од друг, но биле одбиени.

  • Во меѓувреме и двајцата повторно ја напуштија Германија и повторно влегоа независно еден од друг. Се уште нема информации како заработувале и што правеле во Германија – пренесуваат медиумите.

Компјутер

Пронајдена е преписка

При претресот по осомничените, истражителите нашле преписка меѓу жртвата и еден од осомничените.

  • Во компјутерот се пронајдени преписки кои јасно укажуваат дека се договориле за сексуална врска и оти тој отишол по нив за да ги земе да ги донесе – откриле истражителите.