Германија испраќа уште војници во Косово

0

 – Германија ќе испрати повеќе војници во Косово како дел од мировните сили на НАТО предводени од КФОР, објави денес портпаролот на Министерството за одбрана Митко Мулер.

„Можам да потврдам дека федералната влада одлучи да го продолжи воениот ангажман во КФОР од април 2024 година, без оглед на неодамнешните настани во Косово“, рече Мулер на прес-конференција во Берлин.

Според неговите зборови, новиот контингент војници ќе ги заменат австриските сили на КФОР и ќе бидат обучени за борба против немирите.

Портпаролот на Министерството зборуваше за дополнителни 155 војници, наведувајќи дека во моментов на Косово има 71 германски војник. Германскиот мандат за мисијата КФОР има најмногу 400 војници

Последната ескалација на тензиите во Косово се случи по нападот на група вооружени Срби на 24 септември во Бањска, на северот на Косово, во кој загинаа еден косовски полицаец и најмалку тројца напаѓачи.

Одговорноста за организацијата на нападот ја презеде Милан Радоичиќ, поранешниот потпретседател на Српска листа.