ГЕРМАНЦИТЕ СЕ ИСПЛАШИЈА ОД ВЛАДИМИР ПУТИН – Берлин итно го менува стилот на игра – Володимир Зеленски бесен!

Германија ќе инсистира на одложување на пристапот на Украина во НАТО поради стравувањата дека тој потег може да ја доведе Алијансата во војна со Русија.

Извор од НАТО рекол дека официјален Берлин ќе го искористи годишниот самит на НАТО во Вилнус, Литванија оваа недела за да ги повика другите да се фокусираат на безбедносните гаранции, наместо на предлозите за членство.

Берлин е воздржан во понудата итно членство“, изјавил добро упатен извор за весникот The Telegraph и додал: „Тие сака процес и време за развивање заштитни мерки кои суштински ќе го блокираат членството“.

Берлин не сака да го види Владимир Путин како потенцијално го тестира членот 5“, тврди изворот за весникот.

Според член 5 од клаузулата на НАТО, секоја земја-членка нападната од надворешен агресор има право да бара воена интервенција од други сојузници.

Како да ја повторува мантрата на германската загриженост и Џо Бајден изјави дека сака да избегне ситуација кога „алијансата е во војна со Русија“.

Џо Бајден додаде дека Украина „не е подготвена“ за членство во НАТО и дека за тоа „ќе биде потребно време“.

Неговиот советник за национална безбедност, Џејк Саливан, изјави: „Не сакаме да започнеме Трета светска војнаУкраина нема да влезе во НАТО по овој самит“.

Володимир Зеленски, претседателот на Украина, постепено ја засили својата кампања за Украина да се приклучи на НАТО по руската инвазија минатата година.

Воениот водач ги повика 31-та земја-членка на НАТО да преземат конкретни чекори кон членството на Украина за да може неговата земја брзо да се приклучи на трансатлантската алијанса.

Германија и САД приватно предупредија дека потегот може да ескалира во активна војна меѓу НАТО и Русија.

За потсетување, Владимир Путин често тврдеше дека проширувањето на НАТО кон руските граници во последните две децении беше клучен фактор во неговата одлука да ја нападне Украина.

Рускиот претседател оттогаш се закани дека ќе употреби нуклеарно оружје, што ги зголеми стравувањата од ескалација во западните земји.

САД, Велика Британија и ЕУ во моментов подготвуваат серија билатерални безбедносни понуди за кои се надеваат дека ќе помогнат во одбраната на Украина во отсуство на пристап во НАТО.