ГОЛЕМОТО ВРАЌАЊЕ – Тежи 140 милиони долари, има развиено успешен бизнис, води среќен семеен живот. Зошто се враќа?

Таа беше убедена да се врати на актерството од нејзиниот пријател и колега актер Џејми Фокс, со кој ќе глуми во филмот „Back In Action“.

Нејзиното богатство се проценува на 140 милиони долари, таа е основач на успешниот вински бизнис Авалин и води среќен семеен живот со сопругот Бенџи Маден и нивната ќерка Редикс. Токму затоа обожавателите на Камерон Дијаз беа прилично изненадени кога беше откриено дека 50-годишната актерка се враќа од пензија, по осумгодишно отсуство од филмската индустрија, за романтичната комедија на Нетфликс „Back In Action“. Имено, Дијаз официјално објави дека го напушта актерството во 2018 година за да посвети повеќе време на себе и на својот сопруг, рокерот Бенџи.

Една година подоцна, во декември 2019 година, таа стана мајка на малото девојче Редикс и истакна дека не може ни да замисли да го остави своето дете да се занимава со 14-часовно снимање. Сепак, малку се знае за претстојната акциона комедија, но во неа таа повторно ќе се соедини со својот близок пријател Џејми Фокс, со кој глумеше и во нејзиниот последен проект „Annie“ од 2014 година.

Во врска со веста за нејзиното враќање, Дијаз во една приказна на Инстаграм напиша: “Џејми Фокс, само ти можеш да ме вратиш во акција. Едвај чекам, ќе биде одлично!”. Foxx специјално го ангажираше познатиот американски фудбалер Том Брејди за да ја убеди пензионираната актерка да се врати на сетот по долга пауза.

Крајот на пензионирањето на Камерон беше објавено преку порака споделена на Твитер профилот на Фокс во јуни. За време на тој повик, Дијаз нагласи колку е загрижена за објавата.

Таа изјави: „Толку сум вознемирена во моментов, шетам низ собата…не знам што да правам“. Тогаш Фокс го доведе 44-годишниот Брејди, познат по својата неодлучност да направи пауза во кариерата, за да и даде неколку совети.

„Разговарав со Џејми и тој рече дека ви требаат неколку совети и јас сум релативно успешен во тоа“, ѝ рекол Брејди на актерката. Фокс објави и порака во која вели дека му треба помош за да ја убеди Дијаз да се врати на актерството, опишувајќи ја како „најдобрата на сите времиња“.

„Камерон, се надевам дека не си лут што го снимив ова, но сега нема враќање назад. Морав да го повикам најголемиот на сите времиња за да го повикам најголемиот на сите времиња“, нагласи Фокс.

За време на појавувањето на „The Tonight Show With Jimmy Fallon“ во септември, Дијаз сподели: „Веќе направив два филма со Џејми, што е фантастично. Последниот филм што го направив беше „Annie“, а тоа беше со Џејми и сега е ова е првиот повратен филм и тој е исто така со Џејми. Неверојатно е. Тој е толку одличен, тој е толку едноставен, тој е толку талентиран и ме возбудува самата можност да работам со него. Ќе биде многу забавно.”

Фокс и Дијаз исто така глумеа заедно во филмот од 1999 година „Само игра“, спортска драма за американски фудбалски тим.