‘ГОЛЕМ СТРАВ ОД РУСИЈА !?’ – Шпанија го преместува еден од најмоќните системи за воздушна одбрана во Литванија за да го заштити самитот на НАТО!

0

Шпанската војска го преместува системот за воздушна одбрана стациониран во Летонија во соседна Литванија за да помогне во заштитата на самитот на НАТО таму следната недела, соопшти во понеделникот шпанската амбасада во Вилнус.

Можеме да потврдиме дека Шпанија придонесува за безбедноста на самитот на НАТО во Вилнус со единицата за воздушна одбрана NASAMS“, соопштуваат од амбасадата за медиумската агенција BNS.

Самитот на НАТО ќе се одржи во Вилнус на 11. и 12. јули.

Германија ги премести единиците за воздушна одбрана Patriot во Литванија за да помогне во заштитата на самитот.

NASAMS (Национален напреден ракетен систем земја-воздух) беше заеднички развиен од Норвешка и Соединетите Американски Држави. Тој е дизајниран да се бори против воздушните напади со беспилотни летала, проектили или авиони.