Го надживеа Тито – Пронајден и повторно ставен на пат во одлична форма: Овој Голф 1 од 1979 година изгледа како да е произведен вчера (ФОТО)

Веројатно првото нешто што помисливте кога ги погледнавте фотографиите од овој зелен Голф “1” беше – “колку убаво некој детално го реставрирал овој автомобил”.

Сепак, ќе згрешите: Volkswagen Golf 1 JL од фотографиите, произведен далечната 1979 година со 43 години зад себе, е вистинска класика, но тој не е реставриран и со тоа вратен во живот, туку е целосно оригинал од под до покрив, како кога е купен од првиот ден!

Звучи неверојатно, но кога се слушна дека во Чаковец има оригинален фолксваген Голф “1” во “нова” состојба, Ауто Клуб не чекаше долго да се упати кон северот на Хрватска, да го побара сопственикот за да ги дознае сите детали за неговиот, веројатно најсочуваниот оригинален VW Golf 1 во овој регион, а веројатно и пошироко.

Volkswagen Golf 1 JL од Чаковец пред 43 години излезе од линиите на ТАС – Вогошќа во Босна и Херцеговина, каде што во поранешната држава, врз основа на договорот од 1969 година за деловна и техничка соработка помеѓу домашниот УНИС и Фолксваген (51 / 49 проценти сопственост), со текот на годините се склопуваа бројни модели на Фолксваген. Интересна е и приказната околу овој Golf 1, кој всушност е еден вид домашен “barn find”.

Имено, овој автомобил цел живот бил во сопственост на лице од Велика Горица кај Загреб, но пред неколку години станал сопственост на Градот бидејќи сопственикот немал наследници, по што автомобилот бил понуден на аукција. Набрзо “истрошениот и стар зелен Голф” пристигна кај сегашниот сопственик Карл Новак во Чаковец, млад, но посведочен љубител на моделите на Фолксваген, кој му даде втора шанса.

Но, како што самиот вели, немало многу работа бидејќи автомобилот бил толку добро сочуван што наместо некоја поголема интервенција на механиката или каросеријата, што би се очекувало кај секое возило старо повеќе од четири децении, само замена на сите течности, сервис на моторот и темелно “деталирање” на кабината и каросеријата, беа доволни за да се регистрира и да се доведе во сегашната состојба.

Тајната на одличната состојба на неговиот Golf 1 JL е фактот дека автомобилот целиот свој живот го поминал во гаража кога не бил на пат и дека првиот сопственик во него возел само 28.342 километри за време на неговиот животен век. Карло ја поседува сета документација што дошла со купувањето на автомобилот, како и сервисната книшка, а со преглед на автомобилот констатираше дека не му недостига ниту најмал детал со кој автомобилот пристигнал од фабриката.

Кога се појави, “Единицата” веќе стана еден од најпосакуваните автомобили на овие простори, кој три години по германскиот оригинал (претставен во 1974 година) почна да се склопува во фабриките во близина на Сараево.

Тоа беше време кога мобилноста на жителите на поранешната држава беше обележана со автомобили како Застава 101 (Стоеден), Застава 750 (Фиќо), полски Фиат 126П (Пеглица), руска Лада “Жигули” или Москвич, па лиценцираните Фолксваген Голф, иако поскап од домашниот и од конкуренцијата и од оние од истокот (чинеше од 10 до 15 тогашни германски марки), многу брзо стана прифатлива кола од соништата на тогашните Југословени.

Производството на Volkswagen Golf 1 во Вогошќа по VW Buba (од 1969 до 1976 година) најпрво започна со едноставна варијанта со три врати придвижувана од 1,1 бензински мотор со ознака “J”, додека беше “Jugo-Golf” со цел да да биде што е можно поприфатлива за Југословените за клиентите, пристигната без опремата што ја нуди оригиналниот германски Golf – десен ретровизор, електрична сопирачка, радио…

Во првата година беа произведени 5.000 примероци и 15.000 примероци од варијантата JL секоја година.

Само секој 250-ти произведен, главно со 1,5 дизел мотор од 50 КС, имаше пет врати.

VW Golf 1 JL на Karl се придвижува од основен бензинец од 1,1 литри (1093 кубика) со 50 КС и 80 Nm поврзан со 4-брзински мануелен менувач кој испраќа моќност и вртежен момент до предната оска.

До 100 km/h достигнува за 17 секунди, додека максималната брзина е 145 km/h.

Карло не сака да шпекулира за вредноста на неговиот Голф, тој е само среќен што во својата гаража има парче од историјата на Фолксваген во состојба “како од продавница” и тврди дека така ќе остане, а неговиот “Зеленко” не е само сведок на времето на брендот туку и дел од историјата на автомобилската мобилност со локален карактер…