Грците брзаат да даруваат крв за жртвите од железничката катастрофа

0

Стотици луѓе чекаа ред во Лариса, Грција за да даруваат крв за жртвите од железничката катастрофа.

Најмалку 38 лица загинаа, а повеќе од 60 се повредени доцна во вторникот кога патнички воз и товарен воз учествуваа во фаталната директна несреќа во Темпи во близина на градот Лариса.

Тешко повредените се хоспитализирани во Лариса, каде се одвива и макабрниот процес на идентификација на загинатите.

Многу роднини се собраа пред општата болница во градот, во надеж дека нивните најблиски ја преживеале најсмртоносната железничка несреќа во Грција во последно време.

Според податоците на Хеленик Трејн, патничкиот воз превезувал 342 патници и 10 членови на екипажот, додека двајца членови на екипажот биле во товарниот воз.

Шеесет и шест од повредените се хоспитализирани, од кои шест се на интензивна нега, изјави претставник на противпожарната бригада.

Шефот на единицата за итни случаи во болницата во Лариса, Апостолос Комнос, рече дека повеќето од загинатите се млади луѓе на возраст од 20 години.