Грција меѓу првите нации што и помогна на Турција по големиот земјотрес

Грција во понеделникот наутро вети дека ќе и помогне на Турција во последиците од големиот земјотрес во кој досега загинаа повеќе од 4.500 луѓе во југоисточниот дел на земјата и Сирија.

Премиерот Киријакос Мицотакис на Твитер напиша дека „Грција ги мобилизира своите ресурси и веднаш ќе помогне“.

Мицотакис наложил веднаш да бидат испратени специјализирани тимови за да помогнат во спасувачките напори.

Тим од 21 пожарникар со две кучиња спасувачи и специјално спасувачко возило веќе замина за Турција со воен авион Ц-130 од аеродромот во Елефсина.

Тимот е придружуван од офицер-инженер на Противпожарната бригада, пет лекари и спасувачи од ЕКАБ како и професорот и претседател на Организацијата за планирање и заштита од земјотреси на Грција, Ефтимиос Лекас.

Шефот на државата, претседателката Катерина Сакелоропулу, исто така, изрази сочувство и поддршка на Твитер дека грчкиот народ „стои во солидарност“ со двете земји.

Најмалку 4.500 луѓе загинаа, а голем број се повредени во Турција и Сирија по двата силни земјотреси во понеделникот во рок од 12 часа.
Грција ѝ понуди помош на Турција по разорните земјотреси во минатото.

Таканаречената грчко-турска земјотресна дипломатија беше иницирана по последователните земјотреси што ги погодија двете земји во летото 1999 година и доведоа до подобрување на грчко-турските односи.

Земјотресот на 17 август во Турција опустоши големи делови од земјата и уби седумнаесет илјади луѓе. Грција почна да испрати голема помош, дарувајќи крв и подадејќи рака на помош и покрај децениската недоверба.

Грција беше првата странска земја што вети помош и поддршка за Турција. Неколку часа по земјотресот, грчкиот министер за надворешни работи стапил во контакт со нивните колеги во Турција и испратил свои лични претставници во Турција. На 17 август 1999 година и на 13 ноември 1999 година, Грција испрати спасувачки тим од дваесет и четири лица и две обучени кучиња спасувачи. Испрати и авиони за гаснење пожар.

Еден месец подоцна, земјотрес ја погоди Атина, во кој загинаа 143 лица. Турскиот народ реагираше на ист начин, испраќајќи спасувачи и друга поддршка. Турците ги заглавија телефонските линии на грчките конзулати и амбасадата во Турција за да дознаат дали можат да даруваат крв. Еден волонтер дури го контактирал амбасадорот Корантис, нудејќи му да го донира својот бубрег за „Грк кој има потреба“.

Земјотресната дипломатија во тоа време предизвика излив на сочувство и дарежлива помош од обичните Грци и Турци во двата случаи. Ваквите дела беа поттикнати од врвот и изненадија многу странци. Тие ја подготвија јавноста за пробив во билатералните односи, кои беа нарушени со децении меѓусебно непријателство.