ГРЦИЈА СЕ ТРЕСЕЛА ДВА ПАТИ: Послаб земјотрес пред полноќ, посилен околу два и пол часот наутро

Во текот на ноќта, околу два и пол часот по полноќ, земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала го погоди Самос во Грција.

Епицентарот се наоѓа на 16 километри североисточно од Карловаши Самос, а на длабочина од 12,5 километри.
На овој земјотрес, според грчките медиуми, околу полноќ му претходело малку послабо тло.