Гутереш: Газа „станува гробишта за деца“, веднаш прекинете го огнот

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска им се обрати на медиумите и предупреди дека Газа „станува гробишта за деца“, јавува Би-Би-Си.

Гутереш, генералниот секретар на Обединетите нации, рече дека ситуацијата во Газа претставува „криза на човештвото“ и дека палестинската енклава брзо „станува гробишта за деца“, пренесува Би-би-си.

„Стотици девојчиња и момчиња, наводно, се убиени или повредени секој ден“, рече Гутереш на прес-конференција.

Тој додаде дека конфликтот „го потресе светот“ и дека „уништува толку многу невини животи“.

Гутереш ја повтори својата осуда за „гнасните терористички акти извршени од Хамас на 7 октомври“, велејќи дека неговите борци користеле цивили како „човечки штит“ и продолжиле да го напаѓаат Израел.

„Ништо не може да го оправда намерното мачење, убивање, ранување и киднапирање на цивили. Заштитата на цивилите мора да биде најважна“, рече тој.

Шефот на ОН, исто така, изрази загриженост поради „ескалацијата“ на непријателствата како резултат на војната меѓу Израел и Газа.

Антонио Гутереш ја повика меѓународната заедница да се справи со „ризиците од прелевање на конфликтот во поширокиот регион“.

„Веќе сме сведоци на спирала на ескалација од Либан и Сирија, до Ирак и Јемен“, додаде тој.

Гутереш повикува на крај на „реториката на омраза“ и вели дека е „длабоко загрижен“ поради „подемот на антисемитизмот и антимуслиманскиот фанатизам“.

„Еврејските и муслиманските заедници во многу делови од светот се во состојба на готовност, плашејќи се за нивната лична безбедност и безбедност“, додава тој.

Гутереш заклучува дека има итна потреба од решение со тие две земји и повикува на итен хуманитарен прекин на огнот, јавува Би-Би-Си.