Дали навистина можеме да ги исклучиме вонземјаните? Американски генерал изненаден со изјава за летечки објекти: „Не ги нарекуваме балони со причина“

За неколку дена се урнаа неколку летечки објекти. Сè уште не е јасно какви предмети прелетале над Северна Америка. Се уште се неидентификувани, а американскиот генерал вели дека не исклучува ниту една опција.

Американскиот генерал Глен ВанХерк ја коментираше серијата инциденти на небото над Северна Америка во неделата. Летечките објекти, од непознато потекло, биле соборени од воздухопловните сили на САД. Генералот рече дека нема да исклучи дека станува збор за вонземјани, како што не исклучува никакво друго објаснување.

Запрашан дали ја отфрлил можноста за вонземско потекло за трите воздушни објекти соборени од американски борбени авиони  за само неколку дена, генералот ВанХерк рече: „Ќе дозволам разузнавачката и контраразузнавачката заедница да го одреди тоа. Не исклучив ништо“.

„Во овој момент, продолжуваме да ја проценуваме секоја закана или потенцијална закана што се приближува до Северна Америка и ќе се обидеме да ја дефинираме“, рече шефот на командата за одбрана на воздушниот простор на САД, пренесува Ројтерс .

Неговите изјави доаѓаат откако во неделата борбен авион Ф-16 собори друг неидентификуван објект над езерото Хурон во Големите езера.

Прво, на 4 февруари, американските сили соборија кинески балон, за кој САД тврдат дека е шпионски балон, додека Кинезите тврдат дека се работи за залутан метеоролошки балон.

Неидентификуван објект беше соборен над северна Канада во саботата. Во петокот, американски Ф-22 собори неидентификуван објект во воздушниот простор на Алјаска.

ВанХерк рече дека војската не може веднаш да утврди зошто летаат предметите или од каде доаѓаат. 

„Ние ги нарекуваме предмети, а не балони. Со причина“, објасни генералот.

Во последниве години, Пентагон одлучи да го поттикне истражувањето на воените видувања на НЛО, она што американската влада го нарекува „неидентификувани воздушни феномени“ ( UAP ).

Напорите за истражување на неидентификувани објекти во вселената, на небото или дури и под вода резултираа со испитување на стотици документирани извештаи.

Но, Пентагон нагласува дека не е пронајден доказ кој би покажал дека Земјата била посетена од интелигентен вонземски живот.