Дали на диетите им дојде крајот? Сè попопуларниот начин на исхрана не бара жртви, а Џенифер Лоренс го сака најмногу на светот (ФОТО)

Иако во САД се практикува веќе 26 години и доживеа вистински бум во последните пет години, сепак македонските граѓани се слабо информирани за што точно се работи

Зад нас е уште една празнична сезона, која за повеќето луѓе главно се сведува на прекумерно консумирање храна. На крајот на декември ни е полесно да си простиме вишок килограми, а броењето калории станува математика која ја избегнуваме во широк лак.

Но, тогаш доаѓа средината на јануари, а со тоа, за многу луѓе, грижа на совест. Вагата станува најомразениот апарат за домаќинство, нашите омилени фармерки веќе не се толку драги затоа што не можеме да ги закопчаме, а сознанието дека летото е се поблиску предизвикува посебен вид на вознемиреност. Затоа често си поставуваме нереални новогодишни цели, како оние дека вишокот насобран килограми ќе ги изгубиме за само неколку дена со нова револуционерна диета или дека бескомпромисно ќе посетуваме теретана секој ден. Сепак, многумина од нас ги донесоа истите решенија минатата година, па се поставува прашањето – зошто не ги исполнивме и дали конечно нешто ќе се промени оваа година?

Ако се суди според истражувањето во кое дури 43 отсто од луѓето се откажуваат од своите новогодишни цели веќе во првата недела од февруари, голема е веројатноста дека нема. Шансите да ги постигнеме се уште помали доколку за цел си поставиме диета која, според многу истражувања, не успева кај дури 95 отсто од луѓето, а од која дури 80 отсто се откажуваат во првите три месеци. Иако експертите досега наведоа неколку причини зошто не успеваат, сите се согласија за едно – тие не се трајни.

Подемот на интуитивното јадење

Иако интуитивната исхрана во САД се практикува веќе 26 години и доживеа вистински бум во последните пет години, македонските граѓани се уште се слабо информирани за што точно се залага.

Интуитивната исхрана нè поттикнува да го слушаме нашето тело и да го консумираме она што најмногу ни одговара во даден момент.

Токму затоа што не мораме да ограничуваме одредени намирници, ниту да ја практикуваме со цел да изгубиме или да качиме килограми, интуитивното јадење не се смета за диета. Идејата, вели нутриционистот Ведрана Фонтана Микулиќ, која е и единствениот сертифициран консултант за интуитивно јадење во Хрватска, е секој да најде храна која најдобро функционира за нивното целокупно физичко и ментално здравје.

Забележала дека стандардниот начин на нутриционистичко советување не доведува до посакуваните промени на долг рок, па решила да ги надополни своите знаења и вештини. Со овие размислувања и желбата за промени дознала за интуитивната исхрана, која и самата ја следи.

Интуитивното јадење е научно потврден модел на исхрана преку кој поединецот може да развие здрав однос со храната, а со тоа може да го подобри своето здравје – вели сопственикот на бизнисот Relaxed Eating, кој им помага на поединците со нивните нутриционистички совети на патот до поздрав начин на живот.

Нутриционист Ведрана Фонтана Микулиќ

Комбинација на исхрана и психологија

Таа, исто така, истакна дека меѓу луѓето постои заедничко мислење дека интуитивното јадење вклучува јадење првенствено нездрава храна, обично во големи количини, или дека поттикнува емотивно јадење и лош однос кон храната, токму затоа што не бара посебни ограничувања. Сепак, ова е всушност класичен мит бидејќи има бројни истражени здравствени придобивки од интуитивното консумирање храна.

Науката докажа дека луѓето кои интуитивно консумираат храна имаат повисок HDL холестерол, односно добри масти во крвта, поголема самодоверба, благосостојба и оптимизам, јадат разновидна храна, подобро го прифаќаат своето тело, знаат да уживаат во оброкот, имаат повеќе почит кон себе и кон другите и генерално се позадоволни од својот живот. Меѓутоа, овде е спомнато се што е досега истражувано, а сигурна сум дека има и бројни други здравствени придобивки кои допрва треба да се откријат – објасни Фонтана Микулиќ.

Но, освен науката, искуствата на луѓето кои ја следат горенаведената диета го отфрлаат и митот дека интуитивното јадење вклучува јадење првенствено нездрава храна, бидејќи со текот на времето поединците учат како да бидат флексибилни, комбинираат нутритивно побогата и посиромашна храна и како да консумираат храна во согласност со нивните индивидуални потреби. На оваа диета, секогаш можеме да јадеме, на пример, овесна каша Boom Box за појадок, да додадеме уште две закуски и балансиран ручек и да го завршиме денот со уште еден главен оброк.

Најважно е секој човек на оваа диета да оди низ животот без да се напрега за храната, бројките прикажани на вагата или индексот на телесна маса. Ги наведувам моите клиенти да бидат флексибилни во однос на изборот на храна, истовремено знаејќи кои од нив ќе ги хранат нутритивно и ќе обезбедат убаво емотивно искуство. Важно е да ја истражуваат и храната и себе си и да откријат што најмногу им одговара, без притисокот на агендите што му се наметнуваат на детето – вели нутриционистот кој не може со сигурност да каже дали личноста на интуитивна диета ќе ослабе, ќе се здебели или. останете на иста маса на телесната тежина, но таа е сигурна дека со помош на совети за исхрана, поединецот ќе научи како да го слуша своето тело.

Омилена меѓу ѕвездите

Ниту многу познати личности не можат да одолеат на овој тип на диета, вклучувајќи ја и пејачката Деми Ловато и многу актерки, меѓу кои и Џенифер Лоренс. Покрај нивните таленти, тие се познати и по поддршката на социјалните движења со години кои промовираат потиснување на нереалните стандарди за убавина и диети кои водат до нарушувања во исхраната.

Пејачката Ловато за медиумите изјави дека интуитивното јадење и помогнало да се избори со чувствата на срам што ги имала кога јадела десерт или калоричен оброк. Таа на своите социјални мрежи сподели како, бидејќи ги слуша потребите на своето тело и не следи одредени диети, има многу поздрав однос со храната и со своето тело.

Интуитивната исхрана ја прифати и саканата Џенифер Лоренс, која во 2018 година, по снимањето на филмот „Red Sparrow“, одлучи дека никогаш повеќе нема да оди на диета за да биде совршено прилагодена за одредена улога.

Boom Box овесна каша


Нивните производи се развиени со нутриционисти и се 100 проценти базирани на растителни состојки, меѓу кои овесот е апсолутен херој. Ако сте на интуитивна диета или размислувате за тоа, Boom Box Oatmeal може да се јаде со секој оброк или ужина. Кремаст е, вкусен, не содржи додаден шеќер и вештачки вкусови, но најдобро е што е готов без готвење за само две минути, помалку време отколку што би чекале на ред во пекара. Доаѓаат во различни комбинации на вкусови кои го задоволуваат речиси секое непце, без разлика дали преферирате чоколадни или овошни ноти, па не мора дополнително да ги збогатувате со боровинки или јаткасти плодови, како што прават познатите личности.

На полиците можете да ги најдете во практично пакување за еден, идеално ако сакате да пробате повеќе вкусови, за работа и патување или во големо пакување за пет брзи оброци, таканаречено семејно пакување, за да имате појадок без додаден шеќер за цела недела.