Дали на принцот Хари му се заканува депортација од Америка? Поради оваа признание во мемоарите, тој може да ја изгуби визата

Во барањето за виза за престој во Америка, апликантите мора да наведат дали некогаш консумирале дрога, а организацијата „The Heritage Foundation“ сака да се увери дали Хари тогаш бил искрен.

Медиумите во Америка и Велика Британија пишуваат дека принцот Хари би можел да биде депортиран од Америка бидејќи организацијата „The Heritage Foundation“ побарала покренување истрага за да се утврди дали принцот лажел во барањето за виза пред четири години и дали тогаш премолчел дека користел дроги во минатото. Имено, во своите мемоари „Spare“ , војводата од Сасекс отворено пишува за тоа како во раната младост конзумирал марихуана , „магични“ печурки и кокаин.

„Не беше забавно и не ме правеше особено среќен, како што правеше сè околу мене… но ме натера да се чувствувам поинаку, а тоа беше главната цел“, напиша Хари во книгата, која предизвика голем интерес во јавноста. и го вознемири кралското семејство бидејќи разоткри некои семејни тајни. Во барањето за виза за престој во Америка, апликантите мора да наведат дали некогаш консумирале дрога, а организацијата „The Heritage Foundation“ сака да се увери дали Хари тогаш бил искрен. Дејли мејл пишува дека Хари и Меган имаат причина да бидат нервозни во случај Доналд Трамп да победи на претседателските избори во ноември. Имено, познато е дека Меган Маркл не е обожавателка на Трамп, а ова чувство е обострано, како што Трамп јавно објави.

Овој поранешен американски претседател и кандидат за претседател на овие избори во една прилика изјави дека нема да го заштити Хари бидејќи ја изневерил својата баба, кралицата Елизабета. Дејли Мејл објави сопствена анкета која покажува дека Американците генерално не мислат дека принцот Хари треба да биде депортиран доколку се открие дека лажел за употреба на дрога во барањето за виза. Извори блиски до Хари изјавија за медиумите дека Хари одговорил вистинито за неговата мината употреба на дрога кога се преселил во Америка. Во меѓувреме беше објавено дека војводата и војвотката од Сасекс ја продолжуваат соработката со Нетфликс.

На оваа платформа за стриминг публиката наскоро ќе може да гледа две серии во продукција на Хари и Меган. Во првата серија, Меган ќе ги „слави радостите на готвењето, градинарството , забавата и пријателството“, пишува Daily Mail од американските медиуми. Втората серија ќе се фокусира на светот на поло и првенствено е снимена за време на Отвореното првенство на САД во поло во Велингтон, Флорида во Националниот поло центар USPA, а извршен продуцент е принцот Хари.