Дали пропадна една од главните тактики на Путин?

0

Украинците имаат убав почеток на пролетта. Ноќите сè уште се студени, но излегуваат од зимата полна со руски ракетни напади кои им го прекинаа снабдувањето со струја, греење и вода.

„Зимата беше многу тешка, но сега е готово“, рече претседателот Володимир Зеленски. Во Украина сè уште има жар, а земјата е нескротлива, беше пораката.

До четвртокот, Украина беше повеќе од три недели по ред без прекин на струјата, па дури имаше вишок во системот, пишува BBC во написот за енергетската мрежа на Украина и нејзиното обновување. Нападите врз инфраструктурата се една од главните тактики на Русија да ја принуди Украина на пораз од есента. Но зимата е при крај, а Украинците, се чини, се одбранија.

Три недели немаше ни руски удари, а се чинеше дека битката на Владимир Путин за намалување на резервите на Украина е завршена. „Да, го правиме тоа, но кој го започна? рече тој во декември, поставувајќи ја вината на Киев.

Работите изгледаа очајно до неодамна

Пред само една недела приказната изгледаше очајно. Оштетена е дури половина од енергетската инфраструктура, а украинските експерти за нуклеарна безбедност предупредија дека ситуацијата е блиску до критична.

За време на тие недели на молк, Русија складираше оружје. Во четвртокот во раните утрински часови беа истрелани 81 проектил, а струја снема низ целата земја. Од петокот, половина милион луѓе сè уште беа без струја во Харков, вториот по големина град во Украина.

„Сега е ладно секаде. Имаме храна, но само дел е зготвена“, вели Олексеј додека гледа како батеријата на неговиот мобилен телефон паѓа на 14%. Со него во станбениот блок живеат уште 500 луѓе. Кога отишол во локалниот центар да го наполни мобилниот телефон, настанала огромна редица. Многумина ја имале истата идеја.

„Украина победи на енергетскиот фронт“

Уште 150.000 луѓе останаа без струја во Житомир, два часа возење јужно од границата со Белорусија. Градоначалникот рече дека следните неколку недели ќе бидат критични и дека постои закана од прекин на електричната енергија за овој град западно од Киев.

„Имавме три недели без напад и имавме струја“, изјави Еуген Херајшмчук. „И енергијата во системот им овозможи на локалните власти да ги стартуваат тролејбусите и трамваите. Тоа беше голем чекор бидејќи пред тоа јавниот превоз беше во пауза“.

Зафатен е и Киев, а една болница во која се лекуваат 700 лица неколку часа остана без греење и топла вода. Но, за многу Украинци, не помина долго пред да се вратат на гридот.

„Може со сигурност да се каже дека Украина победи на енергетскиот фронт“, рече Тетјана Бојко од граѓанската мрежа Opora, фалејќи ја флотата од енергетски работници и меѓународната помош. „Ајде да се молиме, но мислам дека најлошото можно сценарио помина“, додава тој.

Зимата можеби е завршена, но Олексиј верува дека битката за спас на снабдувањето со електрична енергија на Украина од ракетите на Владимир Путин ќе продолжи сè додека Русија има способност да ја нападне.

Уништени трафостаници

Сите термоцентрали и хидроцентрали во Украина се оштетени откако Русија го започна нападот врз енергетската инфраструктура минатиот октомври. Киев веќе ја загуби можноста да ја користи најголемата европска нуклеарна централа Запорожје, која е во руски раце.

Трафостаниците се сведени на искривени метални парчиња, многу од нив веќе не се способни да ја трансформираат електричната енергија во енергија за домовите и деловните простории. Две недели во екот на зимата, BBC следеше тимови од инженери и техничари кои брзаа да ја поправат штетата предизвикана од проектилите.

Една трафостаница беше погодена шестпати со проектили или беспилотни летала, а замена на овие оштетени трансформатори ќе потрае.

Трансформаторите наскоро станаа побарувачка број еден во Украина. Ним им требаше повеќе отколку што светот може да произведе за една година, а досега е испратен само еден високонапонски трансформатор, а пристигнаа десетици машини со помала моќност.

Најголемата работа ја вршат преостанатите три нуклеарни централи

Како што одминуваше зимата, вооружените сили на Украина станаа сè повешти за соборување руски ракети и беспилотни летала. Но, само 34 проектили беа уништени оваа недела бидејќи Русија употреби различно оружје со голема брзина. Во нападот оваа недела беа вклучени хиперсонични ракети Kh-47 Kinzhal, како и противбродски и противвоздушни ракети.

До почетокот на руската војна против Украина во февруари 2022 година, во четири електрани работеа 15 нуклеарни реактори. Шест од овие реактори беа во Запорожје, кој беше окупиран од окупаторската војска во првите денови од инвазијата.

Со месеци централата е во центарот на нуклеарниот спор поради обвинувањата дека Москва сака да ја поврзе со руската електрична мрежа. Другите три електрани се Јужна Украина и Ривне и Хмелницки на запад. Тие сега произведуваат половина од моќта на Украина.

Доаѓа пролет, ќе се троши помалку енергија

Можеби звучи мрачно, но комбинацијата на невообичаено блага зима и напорна работа ја врати Украина од работ и чувството на оптимизам е опипливо. Електраните беа обновени и поправени. Еден извор од индустријата изјави за BBC дека како што деновите стануваат сончеви и потопли, на руската војска ќе ѝ биде потешко и потешко да ја тероризира неговата земја.

Градот Днипро претрпе неколку смртоносни ракетни напади во текот на зимата, а оваа недела не беше поинаква. Но, со недели нема проблеми со снабдувањето со енергија.

„Градот се промени. Конечно се вратија уличните светла и веќе не е страшно да се шета по градските улици“, вели Ина Штанко, млада мајка со син под две години. Готвењето и туширањето со топла вода повторно станаа дел од секојдневието на нејзиното семејство. „Нашата ментална состојба значително се подобри“, вели тој.

Слична приказна има и во Херсон, кој беше окупиран од руските сили се додека не се повлекоа преку реката Днепар минатиот ноември. Животот беше тежок неколку недели откако Русите го напуштија градот, оставајќи го без основни комунални услуги.

Немавме струја околу еден месец и една недела, а потоа имавме по два часа дневно“, вели локалниот бизнисмен Алексеј Сандаков. Сега може да се пофали со редовно снабдување со електрична енергија. Притисокот врз системот е многу помал отколку пред војната бидејќи населението падна на 55.000, многу помалку отколку пред војната.

Населението во Украина е намалено. Повеќе од осум милиони бегалци отидоа надвор од нејзините граници, а тоа ја растовари и енергетската инфраструктура. Трошоците се намалени, а бегалците сè уште не се вратени, истакна еден официјален претставник.

„Тоа е како натпревар. И ние победуваме“

Преовладува чувството дека штетата предизвикана од овој најнов напад брзо ќе биде санирана. Имаше значителна штета, но инженерите станаа многу вешти да ја вратат струјата за неколку дена, дури и по голем напад.

„Тоа е како натпревар: колку брзо можат да ни нанесат штета и колку брзо можеме да го поправиме. И ние победуваме на тој натпревар“, рече Олександр Харченко, директор на Истражувачкиот центар за енергетската индустрија во Киев.

Во Житомир, Еуген Херајшмчук верува дека работите се подобруваат. „Многу Украинци велат дека е подобро да имаме една студена и една темна зима отколку да бидеме со Русија 100 години – па мислам дека можеме да се справиме со ова“.

Украинците сега, според Харченко, имаат се на своја страна, од подобрување на временските услови до поддршка од меѓународни донатори и стручен персонал во енергетската индустрија. Но, тој е внимателен во врска со иднината. „Не велам дека ја добивме енергетската војна, но можам да кажам дека ја добивме енергетската битка оваа зима.“