Дали Хашкиот суд издаде налози за апсење на други претседатели?

0

Владимир Путин е само четвртиот актуелен претседател на кого Меѓународниот кривичен суд (МКС) му издаде налог за апсење.

Пред рускиот лидер, Слободан Милошевиќ од поранешна Југославија, Омар ал Башир од Судан и Моамер Гадафи од Либија, се тројца од претседателите кои беа на функција и беа обвинети за воени злосторства од Хашкиот трибунал, пренесува bbc.

За време на бомбардирањето на НАТО во Југославија во 1999 година, причина за војната во Косово, Милошевиќ беше обвинет од Меѓународниот кривичен суд за злосторства во нашата земја, Босна и Херцеговина и Хрватска. Милошевиќ се бранеше пет години, кои завршија без пресуда откако почина во затворската ќелија во Хаг на 11 март 2006 година.

По Ал Башир беа издадени налози за апсење во 2009 и 2010 година за геноцид, воени злосторства и злосторства против човештвото. Наредбата се однесуваше на конфликтот што избувна во Дарфур во 2003 година и предизвика смрт на 300.000 луѓе.

Подоцна беше соборен од функцијата претседател, а во 2020 година владетелите на Судан се согласија да го предадат на МКС, но тоа допрва треба да се случи.

Меѓународна потерница за злосторства против човештвото против Гадафи беше издадена за време на протестите во 2011 година. Случајот беше отфрлен откако тој беше убиен само неколку месеци подоцна.

Претходно, меѓународната правда ги обвини и претседателот на Брегот на Слоновата Коска, Лоран Гбагбо, кенискиот политичар Ухуру Кенијата и либерискиот претседател Чарлс Тејлор.