Дали Јапонија се подготвува? „Азија е следната Украина“

0

Јапонските маринци во амфибиски оклопни возила одржаа вежба во симулирана акција – како да се избрка непријателот од територијата што Токио ја смета за ранлива.

Според Ројтерс, во време кога има високи тензии со соседите Кина, Русија и Северна Кореја, вежбите на југозападниот остров Токуношима претставуваат крај на единаесетдневните вежби, кои имаа за цел да ја покажат подготвеноста на војниците на копно и на море. и воздух за одбрана на јапонската територија и инфраструктура, вклучувајќи ги и нуклеарните централи

„Целта на вежбата беше да покажеме дека, доколку имаме вонредна ситуација поради напад, подготвени сме заеднички да одговориме“, изјави денеска началникот на Генералштабот на јапонскиот здружен штаб, генерал Јошихиде Јошида.

Оклопни АВВ на копнените сили беа симнати од два брода на морнарицата на брегот, додека остатокот од војниците пристигнаа со гумени чамци, носејќи тешка воена опрема.

За разлика од многу плажи долж јапонските југозападни острови кои се протегаат кон Тајван, плажата во Токуношима нема корални гребени што може да ги отежнат операциите.

Британската новинска агенција посочува дека обемот и бројот на воените вежби на Јапонија најверојатно ќе се зголемат во наредните години.

Американските трупи, исто така, ќе учествуваат на вежбите, откако премиерот Фумио Кишида во декември минатата година откри дека во тек е најголемото зголемување на јапонската војска од Втората светска војна, со ветување дека ќе ги удвои трошоците за одбрана во следните пет години. Кишида предупреди дека Источна Азија би можела да биде „следната Украина, доколку Кина, охрабрена од рускиот напад врз својот сосед, го нападне Тајван“.

Токио планира да потроши 290 милијарди долари на ново оружје, како што се ракети со долг дострел, но и да ги зголеми резервите на резервни делови и муниција за да се опреми за потенцијален одржлив конфликт.

Сепак, падот на јапонската валута, јенот, ги промени плановите на Јапонија за некои набавки, вклучително и новите модели на американскиот хеликоптер Chinook користен за време на вежбите во Токуношима.