Дали ја препознавате девојката од фотографијата !? Таа денес е планетарна ѕвезда а нејзината живота приказна не остава никој рамнодушен: Имала тешко детство а денес се бори со опасна болест…

Селена Гомез стекна светска популарност како ѕвезда на филмовите на „Дизни“. Позната пејачка и актерка, од неодамна е најследената жена на социјалните мрежи, по расправијата со сопругата на нејзиното поранешно момче Хејли Бибер.

Со нејзините авантури на малите екрани пораснаа многу генерации, а неодамна се појавија видео-снимки од нејзината прва аудиција за филм на „Дизни“.

Таа имала само седум години кога го снимала првиот филм. Обожавателите со ентузијазам го дочекаа ова откритие и потврдија дека таа отсекогаш била симпатична, па затоа многумина ја сакаат.

Сепак, нејзиниот пат до ѕвездата е многу трнлив, но таа остана оптимист по сите неволји што ја снајдоа. Мајка и ја донела на свет кога таа имала само 16 години. Во еден момент, се сеќава пејачката, морале да продаваат работи од семејната куќа за да соберат ситни пари за да купат основни намирници за живот.

Се откажа од се за мене, работеше три работи истовремено, ме поддржуваше, го жртвуваше животот за мене“, изјавила Селена повеќе пати во дел од нејзините интервјуа.

Животот не и беше баш розов на пејачката и откако стана планетарна ѕвезда. И беше дијагностициран лупус, поради што таа мораше да ги откаже сите планирани настапи и да оди на хемотерапија.

Бидејќи ѝ требаше итна трансплантација на бубрег, во 2017 година ѝ го донираше нејзината блиска пријателка Франсија Раиса за да ја остави во живот.

Франсија ми го спаси животот со својата жртва. Таа ми е како сестра, нема зборови со кои можам да и изразам благодарност“, изјавила Гомез тогаш.

Откако ја потврди дијагнозата на лупус, Гомез можеше да разбере зошто страда од ова нарушување и што треба да направи за да го лекува. Така, со одредени алатки кои ги користи денес, успеал да има поквалитетен живот.

Селена признава дека би сакала да има деца затоа што би сакала да има привилегија да одгледува дете, но тоа би го направила користејќи друга утроба од нејзината, процес кој денес е многу напреден и нормализиран.