Две манекенки пронајдени мртви: Страшна глетка во луксузен стан, телата во ужасна состојба, семејства очајни (ФОТО)

0

Телата на две манекенки се пронајдени во истата област на Лос Анџелес со разлика од само два дена.

Полицијата започна истрага за смртта на манекенката Малиса Муни (31), која беше пронајдена мртва на 12 септември во нејзиниот луксузен стан во центарот на Лос Анџелес.

Локалните медиуми велат дека смртта на Никол Коутс (32), која беше пронајдена мртва во друг луксузен блок во истата област на 10 септември, засега не се третира како кривично дело, и покрај сомнежите на нејзиното семејство.

Сестрата на Малис е поп-ѕвездата од Гвајана, Џордин Полин. Семејството повикало полиција кога СМС-пораките од нејзиниот iPhone станале зелени наместо сини. Ова означуваше дека телефонот е исклучен. Роднините тврдат дека Малиса не одговарала на телефонските повици цела недела.

Малиса живееше на околу пет километри од местото каде што живееше Коутс.

– Малиса отсекогаш била некој што е миротворец во нашето семејство. Таа беше столбот на нашето семејство и се погрижи сите да се соберат и да се сакаат – изјави пејачката.

Поп ѕвездата изјавила дека нејзината сестра била љубезна личност.

– Ова ми е толку надреално што се будам со плачење мислејќи дека сум во лош сон. Ќе добиеме правда за тебе, сестро моја, ти ветувам дека нема да исчезнеш залудно – напишала Полин.

Полицијата сè уште не соопшти дали има поврзаност меѓу двете смртни случаи.

Членовите на семејството на Никол Коутс низ солзи открија дека веруваат дека манекенката е убиена и дека „предатор е на слобода“.

„Не можев да ја препознаам“, рече нејзината тетка Меј Стивенс, опишувајќи како изгледа нејзината внука.

Tетката опишала што нашла во станот.

– Верувам дека тоа беше убиство. Едната од нејзините нозе беше подигната во воздух. Не е некој што само легнал во својот кревет и умрел – рекла Стивенс.

Дрејк Медисон од локалната полиција наведува дека сè уште не е познато како починала манекенката.

-Немаме сознанија дека се работи за убиство или друго кривично дело. Не најдовме никакви индиции кои би укажале на тоа. Сè е можно – изјави Медисон.

Поручникот Рикардо Лопез од канцеларијата на судскиот совет го потврди времето и местото на нејзината смрт и рече дека има „активна истрага“.