Деверот на Анастасија Ражнатовиќ раскажува како „умре на фудбалскиот терен“: Кога ми кажаа дека срцето ми застанало три и пол минути, светот се сруши за мене (Видео)

Ги исплаши сите кога се струполи на тревата, но сега Драгиша му се враќа на фудбалот и зборува за денот кој му го променил животот. На 25 март срцето на Драгиша Гудеље застанало на три минути, а потоа буквално се вратило во живот!

Братот на Немања Гудељ , синот на легендарниот Небојша Гудељ , актуелниот фудбалер на Кордоба Драгиша Драги Гудељ , си ја отвори душата во интервју за шпанска Марка:

Откако беше опериран, играчот, српски фудбалер, кој го обнови договорот со Кордоба до 2025 година, се врати на теренот само 111 дена подоцна, минатиот петок на пријателскиот натпревар против Севиља, тимот на неговиот брат Немања.

Какво е чувството да се вратиш на теренот по ваков настан?

„Кога знаев и кога ми беше јасно дека ќе играм повторно, само помислив дека морам да бидам посилен од било кога. Тоа ми беше многу јасно. Затоа веднаш сакав да дадам се од себе. Му благодарам на Бога што се вратив на теренот и што можам да се борам за она што го правам цел живот. Се чувствував добро, самоуверено и многу силно. Се чувствував добро, самоуверено и многу силно. сине и да бидеме подготвени за почеток на лигата“, рече Драгиша Гудељ на почетокот на разговорот.

Делумно се сеќавам на сцената на тревата, мислев дека нешто ме удри. Не се сеќавам на другите детали. Се сеќавам на моментот кога го видоа својот татко и неговото лице.

Како го живееше целиот процес овие месеци и сите тестови кои се сметаат за неопходни за продолжување на кариерата?

“Живеев доста тешки месеци, физички и психички. Особено на ментален план. Имаше многу емоции и многу сомнежи, со многу тестови што морав да ги направам. Беше долг процес. За среќа, се помина добро и имам можност да продолжам да го работам она што најмногу го сакам. Научив многу во овие месеци, што ми даде многу да пораснам како личност и како играч”.

Многумина го споредуваат вашиот случај со случајот со Ериксен, иако тој беше во болница еден месец.

„Точно, тој беше подолго отсутен. Мислам дека имаше осум месеци до неговиот прв натпревар. Јас веќе имав можност да одиграм еден против Севиља, точно 111 дена по она што ми се случи. Сега сè е поинаку. Патем, многу сум му благодарен на Кристијан Ериксен бидејќи многу ми помогна во процесот низ кој минувам. Ми ги пренесете своите емоции и ми го даде вистинскиот совет. И тој продолжи да ми помага сите овие месеци. Успеав брзо да го сменам чипот во мојата глава и да размислувам позитивно и сето добро што требаше да дојде.

Ериксен ми помогна многу. Во првата недела од престојот во болница со него многу разговарав по телефон. Совршено ме разбра и можеше да ми го даде вистинскиот совет.

Како психички го обработивте она што ви се случи тој ден во март? Дали требаше да имате некаква помош за да поминете низ толку голем шок?

„Тоа беа тешки моменти, најтешките во мојот живот, со многу битки секој ден во мојата глава. Кога животот ми беше спасен, сè уште мислев дека ќе морам трајно да престанам да играм фудбал. Тоа е жртва за човек од 25 години. Тоа е пораз. Невозможно е да се објасни. Но, на крајот, тие битки ми помогнаа да созреам како личност и се надевам дека не можам да се вратам на друг начин како фудбалер. и да се вратиш посилен од било кога.

Се сеќаваш ли на нешто од тој ден?

“Да, се сеќавам многу, речиси на се, освен оние седум или 10 минути. Откако паднав на тревата, ништо не се сеќавам. Кога се разбудив на носилки, да, од таа секунда се сеќавам на сè. Видов луѓе во близина и ме ставаа во брза помош, а потоа прашав: “Што ми се случи?” И му кажав на тренерот дека не можам да се соблечам, дека сакам да продолжам. Не знаев што ми се случи, мислев дека нешто ме удри“, рече во еден здив Драгиша Гудељ, кој продолжи :

„Чудно е затоа што се чувствував добро, иако со многу адреналин, очигледно. Потоа ги видов татко ми и неговото лице… Ми рече: „Драга, опушти се, смири се сега“.

Дали сакавте да ги видите сликите или претпочитате да ги игнорирате?

„Ги видов сликите и солзите почнаа неконтролирано да течат. Не знам дали некогаш ќе го заборавам тој ден. Татко ми и брат ми ми рекоа дека не треба да видам ништо, но кога ќе ти се случи нешто вакво, чувството е посилно од твојата глава. Се гледаш себеси како паѓаш на земја, не се мрдаш, знаејќи дека твоето срце застанало. Го исклучив сакав да заборавам. Не го гледав повторно и затоа го избришав профилот на Инстаграм првиот месец. Сликите беа насекаде, на социјалните мрежи и не сакав повеќе да ги гледам“, изјави Драгиша Гудељ .

Драги се врати на теренот по 111 дена, а пријателскиот натпревар на неговата Кордоба против Севиља на неговиот брат заврши со резултат 0:2.