Ден на трудот: Работниците се собираат ширум светот за да бараат повисоки плати и подобри работни услови

0

 Голем број работници и активисти го слават Први мај, Меѓународниот ден на трудот, со митинзи на кои бараат зголемување на платите, намалување на работното време и подобрување на условите за работа, а првите собири се одржуваат во азиските земји, Јужна Кореја, Јапонија, Индонезија и Филипини.

Овогодинешните собири за Меѓународниот ден на трудот се очекува да бидат поголеми од претходните години бидејќи ограничувањата поврзани со Ковид-19 се драстично намалени.

Во Јужна Кореја, десетици илјади луѓе учествуваа на различни собири на најголемите првомајски собири од почетокот на пандемијата во 2020 година. Двата најголеми собири во главниот град Сеул, според организаторите, се очекува да соберат по околу 30.000 луѓе. Група собрана во центарот на Сеул држеше антивладини плакати, пееја песни и ги слушаа говорите на членовите на синдикатот. Подоцна шетаа низ улиците. Илјадници полицајци на улиците за да го одржуваат редот.

Учесниците на митингот во Јужна Кореја ја обвинуваат конзервативната влада на претседателот Јун Сук Јеол за рестрикција на синдикатите поради нивните наводни неправилности. Владата бара реформа на работата на синдикатите и потранспарентно претставување на изворите на финансирање.

Во јапонскиот главен град Токио, илјадници членови на синдикатот, пратеници од опозицијата и професори се собраа во паркот Јојоги, барајќи зголемување на платите за да се ублажи влијанието на зголемените трошоци додека се опоравуваат од штетата предизвикана од пандемијата.

Лидерите на синдикатот укажуваат дека владините мерки за зголемување на платите не се доволни и не се во чекор со растот на цените. Тие го критикуваа планот на премиерот Фуми Кишида да го удвои воениот буџет, кој бара зголемување на даноците во наредните години, велејќи дека парите треба да се трошат за социјални бенефиции и за подобрување на секојдневниот живот на граѓаните.

„Се бориме додека работниците се обединуваат за да бараат мир и демократија во Јапонија“, рече Јохихори Јабуки, шеф на Регионалната конфедерација на синдикати во Токио, еден од организаторите на митингот. По средбата, насобраните излегоа на прошетка.

Во Индонезија, учесниците на митингот бараат од владата да го укине законот, од кој, според нив, ќе имаат корист работодавците на сметка на работниците и животната средина.

На Тајван работници излегоа на улиците за да протестираат против, како што велат, несоодветната работничка политика, со што се врши притисок врз владејачката партија пред претседателските избори во 2024 година. Членовите на синдикалните групи вееја знамиња што ги претставуваат нивните организации во главниот град Тајпеј.

Во Северна Кореја, главниот весник Родонг Шинмун објави долг уреднички текст во кој ги повикува работниците да му дадат поголема поддршка на лидерот Ким Џонг Ун.

На Филипините, илјадници работници денеска маршираа низ улиците на главниот град Манила, повторувајќи ги повиците до владата да ја зголеми минималната плата и да ги заштити бизнисите во земјата.

Најавени се собири низ цела Европа.

Во Германија денеска се планирани бројни собири на синдикатите и левичарските групи.

Француските синдикати планираат големи демонстрации против неодамна усвоената пензиска реформа на претседателот Емануел Макрон, која ја зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Организаторите ја гледаат пензиската реформа како закана за работничките права кои тешко се бореле.