ДЕТАЛИ ЗА Обвинението ПРОТИВ ТРАМП: Еве за што е обвинет поранешниот американски претседател

0

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп беше формално уапсен денеска во судницата на Менхетен и се појави на суд, каде што се изјасни за невин по сите 34 точки од обвинението поврзани со шема за криење пари за време на изборите во 2016 година.

Тој ја напушти судската зграда по сослушувањето и се упати кон својот дом на Флорида.

Историското обвинение против поранешниот претседател Доналд Трамп е отпечатено и сега е јавно. Обвинителството на државата Њујорк штотуку го објави на нивната веб-страница.

Во обвинението против Доналд Трамп се наведува дека поранешниот претседател бил вмешан во заговор за поткопување на интегритетот на изборите во 2016 година.

Обвинителите тврдеа дека Трамп бил дел од незаконска шема за потиснување на негативни информации – вклучително и незаконско плаќање од 130.000 долари наредено од обвинетата за да се прикријат информациите што би му наштетиле на неговата кампања.

Во обвинението се наведува дека причината поради која го сторил кривичното дело фалсификување деловни книги делумно е „промовирање на својата кандидатура“.